srbija-bugarska1

XXIII SVETSKA LIGA 2012.
Odlična igra Srbije za tri boda protiv Kube

Muška seniorska reprezentacija Srbije ostvarila je prvu pobedu u A grupi XXIII Svetske lige 2012. Srbija je jutros u Hamamacuu, u Japanu, savladala Kubu sa 3:1, po setovima 25:19, 20:25, 27:25 i 27:25, posle 97 minuta igre.
Utakmicu u Hamamacu Areni posmatralo je 1110 gledalaca, a sudili su Dong Vok Jo iz Koreje i Ning Vang iz Kine.

SRBIJA: N. KOVAČEVIĆ (16), JANIĆ (1), PETKOVIĆ (1), TERZIĆ, STANKOVIĆ (12), NIKIĆ (14), MITIĆ, RAŠIĆ, ATANASIJEVIĆ (4), STAROVIĆ (14), PODRAŠČANIN (11), ROSIĆ. TRENERI: IGOR KOLAKOVIĆ I ŽELJKO BULATOVIĆ.

KUBA: LEON (20), ESTRADA, GUTIJERES, SEPEDA (7), DANHER, FUNDORA, BEL (5), FIJEL (5), BISET (1), MESA (11), DIJAS (1), ERNANDES (19). TRENERI: ORLANDO SAMJUELS BLEKVUD I PEDRO IDALBERTO VALDES.

Srbija je pobedila Kubu u Hamamamcuu, u meču u kome se izabranicima Igora Kolakovića mogu uputiti samo čestitke za ono što su prikazali. Bili su angažovani, borbeni, požrtvovani i nisu se predavali ni u trenucima kada je Kubi baš sve polazilo za rukom. Svoj kvalitet su na najlepši način demonstrirali u trećem i četvrtom setu, kada su uspeli da stignu i prestignu vođstvo Kube odličnom igrom u svim elementima. Posebno je imponovala igra u odbrani i bloku, gde je Srbija imala 13, a Kuba 7 blokova.
Povela je Srbija na startu meča sa 4:0, a zatim dozvolila Kubi da izjednači, da bi ponovo povela sa 6:4 i prednost od dva poena zadržala i na prvom tehničkom tajm – autu (8:6). Povela je Srbija sa 10:6, a Kuba smanjila na 10:8. Serijom 3:0, Srbija je povećala prednost na pet poena, koliko je bilo i na drugom tehničkom tajm – autu (16:11). Smanjila je Kuban a 17:14 i to je bilo sve što je uspela da uradi u prvom setu. Srbija je od tog trenutka povećavala razliku do konačnih 25:19 i 1:0 u setovima.
Početak drugog seta pripao je Kubi, koja je povela sa 3:1, 7:3 i 8:4 na prvom tehničkom tajm – autu. Smanjilja je Srbija na 10:8 i 13:11, kada su Kubanci serijom 3:0 stigli do pet poena viška na drugom tehničkom tajm – autu (16:11). U nastavku viđena je mnogo bolja igra Kube, koja je vodila čak sa 21:13, a Srbija smanjila na 21:16, pa 22:18. Stigla je Kuba do 24:19, iskoristila drugu set loptu za 25:20 i izjednačenje u setovima na 1:1.
Vodila je Srbija na startu trećeg seta sa 3:2, da bi Kuba serijom 3:0 preokrenula rezultat, a na prvi tehnički odmor otišla sa prednošću od tri poena (8:5). Posle pauze, Kuba je sa dva vezana poena stigla do 10:5, a Srbija smanjila, prvo na 10:8, a zatim na 11:10. Igralo se poen za poen do 14:13 za Kubu, kada je Srbija odličnim blokom Stankovića i as servisom Podraščanina povela sa 15:14, a na drugom tehničkom tajm – autu sa 16:15. Ponovo je uzvratila Kuba i povela sa 17:16, pa Srbija sa 19:18. Igralo se izjednačeno do 20:20, kada je Srbija osvojila dva uzastopna poena za vođstvo od 22:20. Stigla je Srbija do dve vezane set lopte (24:22), ali je sopstvenim greškama dozvolila Kubi da izjednači. Ipak, iskoristila je Srbija četvrtu set loptu za 27:25 i vođstvo od 2:1 u setovima.
Izjednačena borba se vodila na početku četvrtog seta, da bi Kuba na prvi tehnički odmor otišla sa prednošću od dva poena – 8:6. Bilo je 9:6 i 10:7 za Kubu, ali je Srbija uspela da izjednači na 10:10. Ponovo su Kubanci stigli do dva poena viška – 12:10 i tu prednost održavali, a zatim poveli sa 15:12, da bi Srbija smanjila na 15:14. Na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:14 za Kubu. Izjednačila je Srbija na 16:16, a zatim i povela sa 18:17. Usledila je borba poen za poen, da bi ponovo Kuba povela sa 20:19. Uspevala je Kuba da zadrži prednost i stigne do prve set lopte 24:23, ali je tada Srbija sa dva vezana poena preokrenula rezultat i stigla do prve meč lopte (25:24), koju nije iskoristila. Iskoristila je Srbija drugu meč loptu, zahvaljujući fantastičnoj odbrani i poenu kapitena Bojana Janića, koji je u bloku zamenio Petkovića, za konačnih 27:25 i 3:1 u setovima.
Srbija će sutra, u poslednjem, 3. kolu I turnira A grupe igrati protiv Japana od 06,00 časova po našem vremenu, uz direktan prenos na RTS 2 i TV Arena Sport 1.

XXIII SVETSKA LIGA 2012. – REZULTATI I RASPORED UTAKMICA:
A GRUPA (SRBIJA, RUSIJA, KUBA, JAPAN):

I TURNIR – HAMAMACU, JAPAN (18. – 20. MAJ) – HAMAMACU ARENA (5000):
FIVB SUPERVIZOR: ĐIJA MING ŽU (KINA). SUDIJSKI DELEGAT: LASLO HERPAI (MAĐARSKA). SUDIJE: NING VANG (KINA), DONG VOK JO (KOREJA), FABRICIO SALTALIPI (ITALIJA), DORIN MIREL ZAHARESKU (RUMUNIJA).
1. KOLO – PETAK, 18. MAJ:
SRBIJA – RUSIJA          2:3 (21:25, 22:25, 25:19, 25:20, 9:15)
KUBA – JAPAN              3:0 (25:22, 28:26, 25:20)
2. KOLO – SUBOTA, 19. MAJ:
SRBIJA – KUBA             3:1 (25:19, 20:25, 27:25, 27:25)
KUBA – RUSIJA             16,00 (09,00)
Po pravilima FIVB, plasman ekipa sa istim brojem bodova se određuje prvo na osnovu broja pobeda, zatim na osnovu set količnika, a ukoliko je i broj pobeda i set količnik identičan, na osnovu poen količnika.

Povezana vest:  Seniorke slobodne do nedelje – naredni rival Japan