SRBvsTUR-008~0KADETI – X EP 2013.
Turska slavila posle pet setova

Kadeti Srbije pretrpeli su treći poraz na X EP 2013. Turska je večeras u Beogradu, u poslednjoj utakmici 3. kola B grupe, pobedila Srbiju sa 3:2, po setovima 25:14, 21:25, 25:16, 19:25 i 15:7, posle 104 minuta igre.
Utakmicu u dvorani Šumice posmatralo je 280 gledalaca, a sudili su Bjorn Vilems iz Belgije i Siniša Ovuka iz Bosne i Hercegovine.
Od početka meča, Turska je uspela da se rezultatski odvoji, dok, sa druge strane, nisu pomagale ni izmene koje je napravio Milan Đuričić. Turska je prvi set rešila u svoju korist sa 25:14 za vođstvo od 1:0 u setovima.
Na startu drugog seta Turska je vodila sa 4:1, a posle tajm – auta Đuričića, Srbija je izjednačila na 5:5. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Srbiju i to je bilo prvo vođstvo Srbije u drugom setu. Turska je ponovo došla u vođstvo pri rezultatu 10:9, a zatim i sa 11:9, da bi potom Srbija serijom 5:0 stigla do prednosti od 14:11. Turska je uspela ponovo da izjednači na 15:15, a Srbija je na drugom tehničkom odmoru vodila sa 16:15. Usledila je zatim igra poen za poen, da bi Srbija povela sa 20:18, pa je Ali Kazim Hidajetoglu, trener Turske zatražio 30 sekundi predaha. Posle tajm – auta, kapiten Dodić blokom donosi Srbiji tri poena viška, 21:18. As servisom Nejića, Srbija stiže do 23:19, da bi Turska sa dva vezana poena smanjila na 23:21, pa je Đuričić zatražio tajm – aut. Srbija zatim stiže do tri set lopte – 24:21. Realizovala je Srbija prvu za konačnih 25:21 i izjednačenje na 1:1.
Izjednačena borba se vodila u trećem setu do rezultata 4:4, kada je Turska serijom 4:0 stigla do vođstva od 8:4. Uspešno su Turci održavali tu prednost, a zatim poveli i sa 13:8, kada je stručni štab Srbije zatražio tajm – aut. Na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:10 za Tursku, a ubrzo potom i 18:10. Smanjila je Srbija na 18:12, pa 19:13, ali je Turska sa tri vezana poena stigla do 22:13. Na kraju, Turska je treći set dobila sa 25:16 i povela sa 2:1 u setovima.
U četvrtom setu se od početka igralo poen za poen, pa je na prvom tehničkom tajm – autu bilo 8:7 za Srbiju. Izjednačena borba se vodila do vođstva Srbije od 10:9, kada su Turci osvojili tri uzastopna poena i poveli sa 12:10, pa je Đuričić zatražio tajm – aut. Srbija je izjednačila na 13:13, a zatim i povela sa 16:14, koliko je bilo na drugom tehničkom odmoru. Povela je Srbija sa 18:15, kada je Turska zatražila 30 sekundi odmora. Posle tajm – auta, zahvaljujući sjajnoj odbrani i smeču Dodića, Srbija je stigla do 19:15, a posle još jednog fantastičnog poena i do 20:15, pa je Hidajetoglu bio prinuđen da zatraži i drugi trenerski tajm – aut. Nastavio je Vilimanović sa odličnim servisima, a Dodić sa smečevima, pa je Srbija povela sa 21:15. Imala je Srbija šest set lopti (24:18) i realizovala je drugu, za konačnih 25:19 i izjednačenje na 2:2, odnosno prvi osvojeni bod na Prvenstvu Evrope.
Povela je Turska na početku petog seta sa 4:1, pa 6:2, da bi se na promenu strana otišlo sa vođstvom Turske od 8:4. Održavala je Turska razliku do finiša, kada je od 10:7, serijom 5:0 okončala set sa 15:7, za trijumf od 3:2.
Aleksandar Boričić, predsednik OSS i Slobodan Milošević, generalni sekretar OSS, posmatrali su utakmicu Srbija – Turska zajedno sa Ozkanom Mutlugilom, predsednikom Odbojkaške federacije Turske i generalnim sekretarom BVA, kao i članovima Tehničke komisije BVA.
Sutra je u B grupi u Beogradu slobodan dan, a utakmice 4. kola odigraće se u utorak, 16. aprila.
Srbija će igrati protiv Bugarske od 20,00 časova.

Povezana vest:  XIV SP 2015., Srbija u četvrtfinalu posle maksimalne pobede nad Korejom – za plasman u polufinale protiv Italije, u petak od 22,30

KADETI – X EP 2013. – LAKTAŠI (BOSNA I GERCEGOVINA) I BEOGRAD (SRBIJA) – 12. – 21. APRIL – RASPORED UTAKMICA:

B GRUPA – BEOGRAD (DVORANA ŠUMICE):

1. KOLO – PETAK, 12. APRIL:

SRBIJA – FINSKA 1:3 (26:24, 20:25, 25:27, 24:26)

RUSIJA – TURSKA 3:0 (25:17, 25:20, 25:6)

FRANCUSKA – BUGARSKA 3:1 (25:19, 25:23, 21:25, 25:18)

Povezana vest:  Senori Srbije u utorak počinju pripreme za Ligu nacija

2. KOLO – SUBOTA, 13. APRIL:

SRBIJA – FRANCUSKA 0:3 (23:25, 22:25, 21:25)

TURSKA – BUGARSKA 3:2 (18:25, 25:22, 25:20, 23:25, 15:6)

RUSIJA – FINSKA 3:0 (25:21, 25:14, 25:11)

3. KOLO – NEDELJA, 14. APRIL:

SRBIJA – TURSKA 2:3 (14:25, 25:21, 16:25, 25:19, 7:15)

RUSIJA – BUGARSKA 3:0 (25:16, 25:18, 25:17)

FINSKA – FRANCUSKA 3:1 (25:19, 19:25, 25:13, 25:21)

BUGARSKA – FINSKA 17,30

Po pravilima CEV, plasman ekipa sa istim brojem bodova se određuje prvo na osnovu broja pobeda, zatim na osnovu set količnika, a ukoliko je i broj pobeda i set količnik identičan, na osnovu poen količnika.

A GRUPA – LAKTAŠI (DVORANA LAKTAŠI):

1. KOLO – SUBOTA, 13. APRIL:

BELGIJA – ITALIJA 3:1 (25:23, 25:19, 20:25, 26:24)

POLJSKA – AUSTRIJA 3:0 (25:15, 25:22, 25:19)

SLOVENIJA – BOSNA I HERCEGOVINA 3:0 (25:13, 25:15, 25:23)

2. KOLO – NEDELJA, 14. APRIL:

POLJSKA – BELGIJA 3:0 (25:12, 25:13, 25:21)

ITALIJA – SLOVENIJA 3:1 (25:18, 25:18, 15:25, 25:23)

AUSTRIJA – BOSNA I HERCEGOVINA 3:1 (25:20, 28:30, 25:21, 25:22)

ITALIJA – BOSNA I HERCEGOVINA 20,00

Plasman u polufinale izboriće po dve prvoplasirane selekcije iz obe grupe, dok će trećeplasirane i četvrtoplasirane reprezentacije igrati u razigravanju za plasman od 5. – 8. mesta.

MEČ ZA SEDMO MESTO: 12,30

Na Prvenstvu Evrope u Beogradu i Laktašima sudiće: Aleksandar Petrović iz Srbije, Endri Zguri iz Albanije, Mihael Janoš iz Austrije, Bjorn Vilems iz Belgije, Siniša Ovuka iz Bosne i Hercegovine, Ljubomir Sirakov iz Bugarske, Kenet Aro iz Finske, Benoa Oršol iz Francuske, Monika Ujhazi iz Mađarske, Benedikt Gojkes iz Nemačke, Nuncio Kaltabijano iz Italije, Maćej Tvardovski iz Poljske, Aleksej Paškevič iz Rusije, Blaž Markelj iz Slovenije, Burhan Ilhan iz Turske, Mihajlo Medvid iz Ukrajine.

Šest prvoplasiranih selekcija sa X EP 2013. izboriće plasman na XIII SP 2013, koje će se odigrati od 27. juna – 07. jula u Tihuani i Meksikaliju, u Meksiku.

Plasman na XII EYOF (Evropski olimpijski festival mladih) 2013, koji će se odigrati od 14. – 19. jula u Utrehtu, u Holandiji, izboriće prvih sedam reprezentacija.

Plasman na naredno, XI EP 2015, koje će se odigrati u u Ankari, u Turskoj izboriće samo organizator prvenstva, dok će se sve ostale reprezentacije, uključujući i prvaka Evrope, igrati u kvalifikacijama.