Ivana Anđušić Maksimović je zauzela 19. mesto , a Andrea Arsović 28. poziciju u takmičenju u trostavu (3 puta 20 metaka) na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

Hladno vreme i vetar, koji je pola sata po početku takmičenja duvao sve jače i jače, su uticali da prosečan nivo rezultata bude nešto niži nego obično. Za finale je bilo potrebno pogoditi 582 kruga.  Ivana Anđušić Maksimović je „ubila“  578 krugova (192 klečeći stav, 197 ležeći stav, 189 stojeći stav), a Arsovićeva 573 (193, 194, 186).

Obe su nešto lošije startovale u prvom, klečećem stavu, posle koga su se nalazile ispod 20. mesta. Ivana Anđušić Maksimović se dobrim ležećim stavom (197 krugova) umešala u trku za visok plasman.  Andrea Arsović je posle ležećeg stava dosta zaostajala za takmičarkama koje su se borile za finale.

Maksimovićeva, olimpijska vicešampionka iz Londona, je prvom serijom poslednjeg, stojećeg stava (93) izgubila korak za rivalkama. Od finala su je na kraju delila četiri kruga. Ivani je prvog dana OI vazdušnom puškom finale izmaklo za pola kruga.

Povezana vest:  Bubka ponovo predsednik Ukrajinskog olimpijskog komiteta

–Negativna psihoza u timu Srbije se i dalje nastavlja. Obe naše takmičarke su se borile, ali to očigledno nije bilo dovoljno. Ali, šta je bilo – bilo je. Idemo dalje, do kraja streljačkog turnira ostali smo na dvojci dobrih prekaljenih boraca Pletikosiću i Sebiću. Od njih očekujem veliku borbu i nadam se dobrim rezultatima – kaže sportski direktor SSS Srećko Pejović.

Stevan Pletikosić i Milenko Sebić će u petak gađati MK puškom iz ležećeg stava, a u nedelju iz trostava.

I današnje takmičenje je pokazalo da u streljaštvu favorita i autsajdera nema. Bez finala ostala je Snježana Pejčić (Hrvatska), najbolji ženski strelac sveta 2015. Ove godine na četiri Svetska kupa osvojila je tri zlatne i jednu srebrnu medalju u trostavu. Na ovom istom strelištu u aprilu na SK je postavila svetski rekord (594). Danas je „ubila“ 580 krugova (194, 199, 187) i završila na 12. poziciji. Pejčićeva je ostala bez medalje i vazdušnom puškom, kojom je bila sedma.

Povezana vest:  MEDITERANSKE IGRE 2013, Tri finala za veslače

Zlato je pripalo 34-godišnjoj Nemici Barbari Engleder, nekadašnjoj svetskoj prvakinji iz Minhena 2010. Ona je i jedina od finalistkinja sa OI u Londonu 2012. koja se u Riju plasirala među osam najboljih. Pre četiri godine bila je šesta. Danas su gađale skoro sve finalistkinje iz Londona, izuzimajući tadašnju  šampionku Džejmi Lin Bejerli (SAD), koja je završila karijeru.

Srebro je osvojila vršnjakinja Engelderove i povratnica u svetski vrh Li Du (Kina), koja je osvojila zlato u trostavu na OI u Pekingu 2008. Četiri godine ranije u Atini je pobedila vazdušnom puškom. I na treći stepenik pobedničkog postolja popela se Kineskinja, Binbin Žang.

Povezana vest:  MEDITERANSKE IGRE 2013, Simićeva, Pavlović i trener Barbir otputovali u Mersin

Najbolji rezultat u kvalifikacijama ostvarila je aktuelna svetska prvaknja, ali vazdušnom puškom Petra Cublasing (Italija)  – 589 krugova. To, kao i ostvarenje Englederove (458,6) su novi olimpijski rekordi, s obzirom da su ovo prve OI po novim pravilima.

MK puška trostav (3 puta 20 metaka), finale: 1. Barbara Engleder (Nemačka) 458,6 (olimpijski rekord finala), 2. Binbin Žang (Kina) 458,4,  3. Li Du (Kina) 447,4, 4. Petra Cublasing (Italija) 437,7, 5. Olivija Hofman (Austrija) 424,5, 6. Nina Kristen (Švajcarska) 414,8, 7. Adela Bruns (Češka) 404,3, 8. Najmeh Kedmati (Iran) 402,3.

Kvalifikacije: 1. Petra Cublasing (Italija) 589 (olimpijski rekord), 2. Nina Kristen (Švajcarska) 586, 3. Olivija Hofman (Austrija) 586… 19. Ivana Anđušić Maksimović 578 (192 klečeći, 197 stojeći, 189 stojeći stav)…28. Andrea Arsović 573 (193, 194, 185)… Ukupno 37 takmičarki. Za finale 582 kruga.