Poslednjeg dana streljačkih takmičenja na OI u Rio de Žaneiru Milenko Sebić je zauzeo 11. mesto u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava ( 3 puta 40 metaka). Učestvovala su 44 strelca, a naš drugi predstavnik Stevan Pletikosić se plasirao na 25. poziciju.

Sebića, debitanta na OI, su od finala delila samo dva kruga. Bio je na dobrom putu ka finalu, ali među osam najboljih nije se našao zbog loše završnice takmičenja dugog skoro dva sata. Nedostajalo mu je malo više sreće i koncentracije. Pogodio je 1.172 kruga (395 klečeći, 398 ležeći i 379 stojeći stav). Kao osmi u finale je sa 1.174 kruga ušao branilac titule iz Londona Nikolo Kamprijani, koji je u Riju već osvojio zlato vazdušnom puškom.  Pletikosić je takmičenje završio sa 1.168 krugova (389, 391, 381).

Povezana vest:  Gustav Käser Training International uz Olimpijski tim Srbije do Olimpijskih igara u Riju 2016

Sebić je vrlo dugo bio pri samom vrhu plasmana u žestokoj konkurenciji.  Vrlo dobro odradio prvi, klečeći stav u kome je pogodio 395 od mogućih 400 krugova, što je bio treći rezultat prve trećine kvalifikacija. U ležećem stavu Sebić je „upisao“ vrlo visokih 398. Posle dva stava od Sebića je, i to samo za jedan krug, bio bolji samo Rus Sergej Kamenski, svetski vicešampion i prvak Evrope  – 794.

Povezana vest:  ZOI SOČI 2014, Marko Vukićević: Zadovoljan sam stazom

Usledio je najteži, stojeći stav, u kome se gubi najviše krugova. Sebić ih je izgubio previše. Vrlo loše je počeo (prva serija 92, druga 94). Potom se malo popravio (96 i 97), ali 379 krugova u poslednjem stavu je bilo nedovoljno  da nađe mesto među osam najboljih.

Pletikosića je, kao i u gađanju malokalibarskom puškom iz ležećeg stava (60 metaka), boljeg plasmana koštao pre svega loš početak.  Klečećim stavom pogodio je 389 krugova. Odlično je krenuo u ležećem, koji mu je ove sezone najjača strana. Posle tri serije od o maksimalnih 100 krugova u poslednjoj je zabeležio 98. Tako je drugu fazu kvalifikacija završio sa 787 krugova. Ušao je u dobar ritam koji je izgubio u poslednje dve serije stojećeg stava (po 95 krugova).

Povezana vest:  Indijcima pet kilograma zlata kao nagrada za medalje

Najbolji rezultat kvalifikacija ostvario je Sergej Kamenski – 1.184 kruga, dva kruga manje od svetskog rekorda njegovog zemljaka Nazara Lugineca iz 2014.

MK puška trostav (3 puta 40 metaka), kvalifikacije: 1. Sergej Kamenski (Rusija) 1.184, 2. Danijel Brodmajer (Nemačka) 1.177, 3. Ole Kristijan Brin (Norveška) 1.177… 11. Milenko Sebić 1.172 (klečeći stav 395, ležeći 398, stojeći 379)… 25. Stevan Pletikosić 1.168 (389, 398, 381)… Ukupno 44 strelca. Za finale 1.174 kruga.