normal_2010mascotsZOI VANKUVER

Švajcarska u vođstvu sa tri zlatne medalje

Posle trećeg takmičarskog dana, odnosno 16 disciplina, na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru prema broju osvojenih medalja prvoplasirana je reprezentacija Švajcarske sa tri zlatna odličja.

Na drugoj poziciji su takmičari Sjedinjenih Američkih Država koji su do sada osvojili dve zlatne, dve srebrne i četiri bronzane medalje, dok je na trećem mestu selekcija Južne Koreje sa ukupno tri olimpijska odličja – dva zlatna i jedno srebrno.

Lidersku poziciju Švajcarskoj na današnjoj listi osvajača medalja i prvo olimpijsko zlato u spustu posle 22 godine doneo je Didije Defago, koji je u trci nadmašio osvajača Svetskog kupa Norvežanina Aksela Lunda Svindala i Amerikanca Bode Milera, kao i pobednik u skijaškom trčanju na 15 kilometra slobodno Dario Kolonja. Srebro je pripalo Italijanu Pjetru Pileru Kotreru, bronza Čehu Lukasu Baueru, dok je reprezentativac Srbije Amar Garibović zauzeo je 80. poziciju.

Povezana vest:  Ceo karling svet u Beogradu od 2. do 5. Septembra na 4.Svetskom karling kongresu

Naša druga predstavnica trećeg takmičarskog dana Belma Šmrković bila je poslednja, odnosno 78. u kros-kantriju slobodnim stilom na deset kilomatara – disciplini u kojoj je trijumfovala Šveđanka Šarlota Kala, ispred Estonke Kristine Šmigun i Norvežanke Marte Bjergen.

Na listu osvajača medalja upisali su se sa po jednom zlatnom i srebrnom medaljom i kineski takmičari – trenutno na sedmoj poziciji.

Olimpijski trofej pripao je kineskom klizačkom paru Ksi Šen/ Hongbo Žao koji je na tak način prekinuo dominaciju sovjetskih i ruskih parova dugu 50 godina. Srebrno odličje osvojili su, takođe, Kinezi Kving Pang/Žin Tong, dok je trećeplasiran bio nemački par Aliona Savčenko/Robin Zolkovij.

Titulu u snoubordu odbranio je 33. godišnji Amerikanac Set Vestkot – nastariji pobednik u toj disciplini koji je u finalu bio brži od Kanađanina Majkla Robertsona i Francuza Tonija Ramoina.

Povezana vest:  STRELIČARSTVO, Luka Popović oborio državni rekord

Do najsjajnijeg odličja danas je stigao i predstavnik Južne Koreje u brzom klizanju na 500 metara Mo Tae Bum, srebro je osvojio Japanac Keiširo Nagašdima, a bronzu njegov zemljak Joji Kato.