ANDIJA ZLATIC DVE POBEDE U DVA DANA

Zlatić ponovo osvojio srebro na Svetskom kupu u Minhenu, Mikec šesti!

Andrija Zlatić, strelac družine „Aleksa Dejović“ iz Užica osvojio je drugu srebrnu medalju na Svetskom kupu u Minhenu, ovog puta u gađanju vazdušnim pištome sa 686,9 (584, po serijama 98, 97, 96, 98, 96, 99) krugova. Pobedio je turski strelac Jusuf Dikec sa 687,3 (586) krugova i to mu je prva medalja u karijeri sa Svetskih kupova. Bronzana medalja pripala je Daemiung Liju iz Koreje sa 684,3 (585) krugova. Zlatić je pre dva dana bio drugi MK pištoljem.

Srbija je imala još jednog predstavnika u finalu. Damir Mikec olimpijac Policajca plasirao se na šesto mesto sa 682,3 (584, po serijama 97,97, 97, 97, 99, 97) krugova. Treći srpski predstavnik u Minhenu Dimitrije Grgić iz Akademca zauzeo je 41. mesto u konkurenciji 136 strelaca sa 576 krugova (po serijama 97, 95, 95, 95, 97, 97).

Povezana vest:  Tašana Bogatinovski i Ana Alentijev pobednice „Gocinog memorijala“

Zlatić i Mikec ušli su u plej of kao četvrti i peti sa istim rezultatom od 584 kruga i sa dva kruga zaostatka u odnosu na vodećeg Dikeca. Zlatić je imao i ubedljivo najbolju finalnu seriju do 102,9 krugova i opasno pripretio turskom strelcu, pretekavši i dvojicu takmičara koji su imali krug više u osnovnom delu Daemiung Lija iz Koreje i Denisa Kolakova iz Rusije.

– Da sam poslednjom dijabolom imao „jak“ centar od 10,5 krugova osvojio bih zlatnu medalju – rekao je Zlatić, svetski vicešampion 2002. i 2010.- Zadovoljan sam, dve srebrne medalje na istom Svetskom kupu su lep uspeh  i dobra najava Šampionata Evrope od 31. jula do 14. avgusta u Beogradu.

Zlatiću je ovo četvrta medalja sa svetskih kupova u karijeri. Prvu i to zlatnu vazdušnim pištoljem osvojio je na ove godine na Svetskom kupu u Čangvonu u Koreji sredinom aprila, drugu bronzanu MK pištoljem na Svetskom kupu u Fort Beningu u SAD sredinom maja i treću pre dva dana na Svetskom kupu u Minhenu MK pištoljem.

Povezana vest:  Srpski strelci probaju teško strelište u Granadi

Olimpijske vize za London pripale su petoplasiranom Deniju Kolakovu (Rusija), sedmoplasiranom Norairu Bahtamianu (Jermenija) i 11. Ebrahimu Barhordariju (Iran).

Andrea Arsović, reprezentativka Partizana, raspucavala je za ulazak u finale MK puškom 3 puta 20 metaka i nije uspela da se plasira među osam najboljih. U dodatnih pet metaka imala je 49,4 kruga, a prošle su dve takmičke sa 51,9 (Lehner, Nemačka) i 50,0 (Peskova, Slovačka). Šest takmičarki sa po 584 kruga borilo se za dva mesta u finalu.

Arsovićeva je na kraju završila na desetom mestu 584 kruga (po stavovima ležeći 196, stojeći 193, klečeći 195). Ivana Maksimović plasirala se  na 51. mesto sa 575 krugova (199, 193, 183) i šansu za plasman u finale propustila je u klečećem stavu. Dragana Todorović, treća srpska predstavnica u ovoj disciplini plasirala se na 64. mesto sa 572 kruga (196, 187, 189).

Povezana vest:  Strelci Srbije oborili sedam svetskih rekorda u 2013.

Nemica Sonja Fajlšifter (svetska rekorderka u osnovnom delu u ovoj disciplini sa 594 kruga), osvojila je zlatnu medalju sa 687,1 (585) krugova. Srebro je pripalo Dankinji Stine Nilsen, juniorskoj prvakinji sveta 2010. sa 685,6 (586) krugova, dok je bronzu osvojila Ksianđan Van (Kina) sa 682,5 (585) krugova. Olimpijske vize izborile su trećeplasirana Ksianđan Van (Kina) i  sedmoplasirana Danijela Peskova (Slovačka).

U sredu 22. juna gađaće vazdušnim pištoljem Jasna Šekarić, Bobana Veličković i Zorana Arunović. U disciplini MK puška trostav 3 puta 40 metaka gađaće strelci koji prođu eliminacije 21. juna a učestvovali su Pletikosić, Mirosavljev i Sebić.