stevan filipovic pored mene kzn

Stevan Filipović: Iskren film o važnosti empatije

Reditelj Stevan Filipović, čiji će film „Pored mene“ imati srpsku premijeru 23. septembra u Beogradu, izjavio je danas da je želeo da snimi iskrenu priču o jednom odeljenju gimnazijalaca i da ukaže na nedostatak empatije u savremenom društvu.
Film prati razred koji je, zbog određenih okolnosti, za kaznu zaključan u školi, bez mobilnih telefona, te učenici dolaze u priliku da se zaista upoznaju.
-Bilo mi je jako važno da budemo iskreni i autentični u tome što radimo. Ako je naš cilj da napravimo portret jedne generacije, dosta rano smo shvatili koautorka scenarija Minja Bogavac i ja da ćemo to najbolje da učinimo ako uključimo aktere u ceo proces.
-Volim da kažem da su koautori filma i mladi glumci i glumice koji su radili na razvoju tih likova sa nama – istakao je Filipović.
Likovi učenika pokrivaju čitav spektar – fensere, navijače, hipstere, štrebere, gotičare… i njihove različite životne stavove, socijalne statuse, seksualna opredeljenja, politička razmišljanja.
-Kroz to pokrećemo čitav opseg tema. Meni je tema empatije vrlo bitna, otuda i naslov filma: Pored mene. Važno mi je da pokušamo da razgovaramo o tome šta je danas empatija u društvu u kome živimo, koliko je ima, kako se manifestuje, koji su to problemi koji nas blokiraju da zapravo ne možemo da vidimo ili osetimo ljude koji su tu pored nas – naglasio je Filipović.
Na pitanje koji je zaključak – ima li empatije danas i ovde, odgovorio je da „ako se radi na tome – onda će biti i rezultata“.
-Mislim da se jako malo priča o tim stvarima. Ima taj balkanski sindrom guranja pod tepih i neotvaranja tema, nedostatka direktne komunikacije koja se onda kanališe ili u neku vrstu pasivne agresije ili u direktnu agresiju – ocenio je on.
Reditelj je dodao da „proces rada na filmu i sam film predstavljaju pokušaj da se to osvesti“.
-Znači – hajde da komuniciramo, pa će onda nekako kroz to razumevanje drugoga doći do empatije – poručio je on.
Filipović je napomenuo da mu je takođe bilo važno da se pokrene tema „edukativnog sistema u Srbiji, kako to izgleda, postoji li dvosmerna komunikacija (između učenika i profesora) ili su to neki odvojeni svetovi, toliko udaljeni da zapravo nemaju nikakvih dodirnih tačaka“.
Što se tiče očekivanja od publike u srpskim bioskopima, podsetio je da je „vatreno krštenje“ bilo ovoga leta na festivalu u Puli, gde je film dobio Zlatnu arenu u međunarodnoj konkurenciji.
-Ogroman broj ljudi u Pulskoj areni zaista je sjajno prihvatio film. To je bila reakcija obične publike, koja nam je dala dosta samouverenosti da će film komunicirati i sa mladima o kojima priča, ali i sa starijim gledaocima. Mi smo svi zajedno u tom loncu -rekao je on.
Dodao je da film na neki način prikazuje tri generacije – kroz učenike (igraju ih uglavnom studenti Akademije umetnosti), mladu profesorku istorije (Hristina Popović) i direktorku škole (Mirjana Karanović).
Na pitanje da li je morao da izostavi neki aspekt, jer ne staje u sat i po bioskopskog filma, izrazio je uverenje da je data „dosta sveobuhvatna slika“.
-Naravno, nikad ne možete da napravite celu sliku realnosti, ali i loše je da to bude cilj ako se bavite igranim filmom. Mislim da je dobro da pričamo neku autentičnu priču, a ovo su bili likovi koje smo izdvojili u tom procesu.
-Artikulisali smo ih do one mere kojom smo bili zadovoljni i mislili da će ta slika na kraju da bude sveobuhvatna koliko je moguće, a da sa druge strane film funkcioniše kao koherentna celina i da likovi imaju prostora da se razviju, da dišemo sa njima, da ih osetimo kao ljudska bića- izjavio je Filipović.
Producent je Branislav Jević iz kuće „Hypnopolis“, sa kojom je Filipović uradio i svoja prva dva filma – „Šejtanov ratnik“ i „Šišanje“.
„Pored mene“ će od 24. septembra biti na redovnom repertoaru, u distribuciji „Taramaunta“.

Povezana vest:  Srpski kandidat za Oskara film "Montevideo, vidimo se"