prica_o_igrackama_2Nastavak Priče o igračkama od sutra u bioskopima
Tvorci voljene franšize „Priča o igračkama“ 2. oktobra 2009. godine ponovo su otvorili kutiju sa igračkama za veoma specijalna dva igrana filma – „Priču o igračkama“ i „Priču o igračkama 2“, ali onakve kakve ih dosad nismo videli: u spektakularnom Dizni digitalnom 3D-u. Povratak ovih Dizni/Piksar klasika na veliko platno označava početak proslavljanja povratka „Priče o igračkama“ koja će kulminirati „Pričom o igračkama 3“, potpuno novoj avanturi koja u bioskope stiže 17. juna 2010.
-Jako smo uzbuđeni što ćemo ova prva dva filma predstaviti publici na potpuno nov način, zahvaljujući najnovijoj 3D tehnologiji – kaže Džon Laseter, reditelj prvog i drugog dela „Priče o igračkama“ koji je sada na poziciji glavnog kreativnog direktora u Volt Dizni i Piksar studiju za animaciju. „Dizni digitalni 3D“ pruža mnoštvo novih mogućnosti u umetnosti animacije, i nastavićemo da koristimo ovu novu tehnologiju kako bi pomerili sve granice u pričanju naših priča.“
-Filmovi „Priča o igračkama“ imaju sve ono što je potrebno za jedan vanvremenski klasik – kaže glumac Tom Henks, koji u svim nastavcima pozajmljuje glas kauboju, Vudiju. „Prepuni su plemenitih likova koji se suočavaju s beskrajnim nizom avantura. Svi znamo kakvi su Vudi, Baz, Bo Pip, g. i gđa. Krompiroglavi i pitamo se ko bismo bili… da smo igračke.“
„Priča o igračkama“ predstavlja prvu saradnju studija Volt Dizni i Piksar i film koji je postao najuticajniji animirani film u istoriji. Smešten u fantastičan svet naseljen igračkama koje se kreću i govore i koje imaju sopstvene snove i nadmetanja, ovaj film je bio pionir na polju korišćenja inovativnih alata i tehnika za potpuno novu formu animacije.
Film je bio nominovan za tri Oskara i dva Zlatna globusa. 1995. kada je pušten u bioskope, „Priča o igračkama“ je bio najisplativiji film te godine sa zaradjenih 550 miliona dolara. Uspeh „Priče o igračkama“ podstakao je dobitnički niz od 10 filmskih hitova iz Dizni/Piksar radionice uključujući: „Život buba“, „Čudovišta iz ormara“, „U potrazi za Nemom“, „Neviđeni“, „Automobili“, „Mućkalica“, „Do neba“ i naravno, „Priča o igračkama 2“.
Nezapamćen uspeh „Priče o igračkama“ uticao je možda na to da snimanje nastavka bude neizbežno, ali drugi deo je premašio original na blagajnama i postao prvi animirani nastavak koji je zaradio više od prvog dela.
ZVEZDE „PRIČE O IGRAČKAMA“
„Priča o igračkama“ se fokusira na rivalitet između Vudija (glas mu pozajmljuje Gordan Kičić), tradicionalne lutke kauboja koja priča kad mu se povuče konopac, i Baza Lajtjira (Dragoljub Ljubičić Mićko), najbolje svemirske igračke ikad napravljene. Baz pati od iluzije da nije igračka već pravi neustrašivi zaštitnik galaksije, koji je na misiji da spasi univerzum od zlog cara Zurga. Ali Baz će postati miljenik i 6-godišnjeg Endija kao i drugih igračaka: psa Slinkija; g. Krompiroglavog – mrzovoljnog krompira; Hema, sveznalice kasice–prasice; Reksa – nesigurnog plastičnog dinosaurusa i Bo Pip – lepe porcelanske lampe.
Vudi će smisliti plan da se otarasi Baza, ali on neće proći kako je zamišljen. Kada Vudi i Baz shvate da su izgubljeni u spoljnjem svetu i da imaju samo jedan drugog na koga mogu da računaju, saradnja će im biti jedina nada da pobegnu od Sida, destruktivnog komšijskog deteta koje uživa u mučenju igračaka. Kauboj i svemirski rendžer će se udružiti u pokušaju da se vrate kući kod Endija i ostalih igračaka i na tom putu će postati pravi prijatelji.
Drugi deo filma se nastavlja tako što Endi odlazi u kamp za kauboje i ostavlja svoje igračke nezaštićene. Stvari će se zakomplikovati kada opsesivni sakupljač igračaka, Al Mekvigin, vlasnik „Alovog Ambara za Igračke“, kidnapuje Vudija. U Alovom stanu, Vudi otkriva da je on veoma skupocena igračka iz TV serije iz ’50-tih po imenu „Vudijeva Družina“, i tu će se susresti sa ostalim vrednim igračkama iz te serije – kaubojkom Džesi, konjem Bulzajem i Smrdljivim Pitom, istraživačem.
-Priča i likovi su uvek u prvom planu – kaže Laseter. i dodaje: – Možete da oduševite publiku potpuno novom tehnologijom, ali kada ljudi izađu iz bioskopa oni se na kraju sećaju samo likova.
Kada se „Priča o igračkama“ pojavila u bioskopima pre 15 godina, predstavljala je pravu seizmičku promenu u načinu na koji filmovi mogu da se snime, a svi zaluđenici za tehnikom su oduševljeno izlazili iz bioskopa razmišljajući :„Gde je Piksar i kako mogu tamo da se zaposlim?“ Toliko je dubok bio njihov uticaj na savremenu pop kulturu da nam se danas čini da su ovi srceparajući likovi i nezaboravne priče oduvek postojale.
Da li je ikada postojalo vreme u kome nije postojao Vudi, otmeni kauboj i pravi lider šarenolike družine igračaka koje pripadaju dečaku po imenu Endi? Ili Baz Lajtjir, nezadrživi i samopouzdani svemirski putnik koji će se jako potresti kad shvati da je samo igračka? Ili fantastična ekipa sporednih igračaka: psa Slinkija, g. Krompiroglavog, malih zelenih plastičnih vojnika, Reksa, urnebesno smešnog neurotičnog dinosaurusa i klaustrofobične Džesi, kaubojke?
Na jednom nivou, ova dva filma funkcionišu kao prelepo realizovani filmovi za decu, ali na potpuno drugom, to su vanvremenske priče ljudskosti u svim oblicima. „Mi smo bili ti srećnici koji smo dobili priliku da se pozabavimo univerzalnom željom da verujemo da naše igračke ožive kad napustimo prostoriju,“ priseća se Endru Stenton – scenarista i Oskarom nagrađeni reditelj filmova VOLI i U POTRAZI ZA NEMOM.
Ovo će biti prvi put da je ekipa iz „Priče o igračkama“ viđena u 3D-u, ali sigurno neće biti i poslednji. Potpuno nova „Priča o igračkama 3“ će stići odmah posle njih na velike ekrane, uz obećanje da će biti prepuna najsavršenijih tehničkih iznenađenja kao i dirljive i inspirativne priče.
Ovo je inače prvi Diznijev animirani film za bioskopsku distribuciju koji je sinhronizovan na srpski! Vudiju, visokom i mršavom, dopadljivom kauboju, glas pozajmljuje GORDAN KIČIĆ, a Bazu Lajtjiru, neustrašivom svemirskom rendžeru, DRAGOLJUB LJUBIČIĆ MIĆKO. Oba dela će biti prikazana samo u 3D tehnici.
Povezana vest:  Ukrajinski kandidat za Oskara „20 dana u Mariupolju“ u Dvorani Kulturnog centra u Beogradu