Život i delo Ludviga van Betovena neraskidivo su povezani sa austrijskom prestonicom. Betoven 1787. godine dolazi u Beč da studira kod Mocarta, a od 1792. godine ostaje tu da živi. Iako postoje tri stana koja se dovode u vezu sa kompozitorom i sastavni su deo Bečkog muzeja, do sada nije postojao muzej u Beču posvećen njemu. Betovenov stan u bečkoj četvrti Hajligenštat biće proširen i pretvoren u muzej posvećen životu i delu ovog kompozitora.

Povezana vest:  Izložba Bojana Radojčića: "Dečak koji se udavio u suzama" od petka, 10. februara do nedelje, 26. Februara, DOB Galerija

U ovom stanu Betoven je 1802. godine sastavio pismo „Testament u Hajligenštatu“, upućeno njegovom bratu, koje nikada nije poslao. U pismu izražava svoj očaj povodom progresivnog gubitka sluha. Istovremeno radi na nekim od svojih najvažnijih dela, između ostalog na Simfoniji br. 2 i prvim skicama Simfonije br. 3.

Kurator izložbe je naučnica u oblasti kulture Liza Nogler-Girtler, a naučnu podršku pružili su joj Vilijam Kinderman, profesor sa univerziteta Ilinois u Urbani-Šampejn i jedan od vodećih stručnjaka za Betovena, i Aleksandra Henigman-Tempelmajer iz Bečkog muzeja. Betovenov muzej će biti otvoren za posetioce 25. novembra 2017. godine.

Povezana vest:  OSEĆANJA U KRISTALIMA VODE – PRVI PUT U BEOGRADU POSLE NJUJORKA, LONDONA I TOKIJA

Copyright: Wien Museum

Copyright: Wien Museum (Hajligenštat, 1821, Tobijas Dionis Raulino)

Copyright: Wien Museum (Ludvig van Betoven, Beč, 1804/05, Vilibrord Jozef Meler)