Od petka 10. marta širom Srbije i regiona čitaocima će biti dostupan dugoočekivani roman Dejana Stojiljkovića „Zvezda nad prazninom“, posvećen velikom pesniku Branku Miljkoviću.

Tim povodom u knjižari Delfi SKC novinarima je predstavljeno novo književno ostvarenje našeg bestseler pisca. Pored autora, o knjizi su govorili i urednica Dubravka Dragović Šehović i glavni i odgovorni urednik Nedeljnika Veljko Lalić.

Dubravka Dragović Šehović je istakla da je Stojiljković jako dobro opisao vreme u kome se radnja odvija, a to je kraj 50-ih i početak 60-ih godina prošlog veka: „Imamo sjajnu sliku vremena, pored sjajne priče o Branku Miljkoviću, ovde upoznajemo i vreme i način života. Zaista je autor romanom uspeo da nas vrati nekoliko decenija. Ovim delom Dejan je pokušao da odgovori na neka specifična pitanja i mislim da je uspeo u tome. Roman je definitivno drugačiji od onoga što je do sada pisao, ali on ipak ostaje veran svom stilu koji je jasan, jer je sjajan pripovedač i nas kao čitaoce fantastično zavede i ne dozvoljava nam da prestanemo da čitamo.“

Povezana vest:  „Samo treba pitati“ Vejna Bejkera u prodaji

Saradnja između Veljka Lalića, tj. Nedeljnika i Dejana Stojiljkovića traje već dugo, pa je i Lalić bio upućen znatno ranije u nastanak ove knjige: „Neverovatno je kada vidite prvi tiraž od 10.000 primeraka, to je zaista velika stvar. Ovo je njegov najbolji roman do sada i može da postigne sjajan uspeh i u inostranstvu. Što se njegovog pisanja tiče, on je i naš najvažniji saradnik kada je reč o portalu velikeprice.com. Niko tako dobro ne prikazuje epohu kao Stojiljković. Veoma mi je drago što piše o svom gradu i što je uzeo jednu takvu ličnost koja je neverovatna. Novim romanom približio se savremenom trenutku, a jako bih voleo i da pročitam njegov roman koji govori o sadašnjem vremenu“.

Kako je rekao Stojiljković: „Branko je jedna mitska figura. On je nekako bio veći od života, a nakon njegove smrti je kanonizovan onako kako je država htela. Ostala je misterija ko je ubio Branka Miljkovića, i to je ono što je mene zanimalo jer sam mu blizak na dva načina: on je poreklom iz Niša, Zaplanjac, baš kao i ja. Zatim u jezičkom smislu i smislu mentaliteta i buntovnika u njemu. Čak mi se čini da neko ko nije iz našeg kraja ne može do kraja da razume Miljkovića. Neki njegovi potezi deluju potpuno nelogično, ako gledate iz neke druge perspektive. Međutim, ako gledate iz perspektive Nišlije, onda ne deluje toliko nelogično.“

Povezana vest:  „Nežne godine – Razvoj i vaspitanje deteta u prve četiri godine života" od četvrtka u prodaji

Stojiljković je prilikom pisanja ovog romana imao drugačiji pristup nego što je to bio slučaj u njegovim ranijim romanima. „Zvezda nad prazninom“ ima drugačiju strukturu, ima 27 glava, jer je Branko živeo 27 godina: „Potpuno je drugačije koncipiran roman, malo sam i stil menjao, prilagođavao, ima dosta Brankove poezije unutra, ali provučene indirektno.“

Stojiljković je čak tri godine radio na romanu: „Imam sreću da sam bukvalno na ’izvoru’, tj. u Nišu, tu je Brankov legat u Narodnom muzeju u kome sam pronašao dosta materijala, onda su tu i mnogi Brankovi vršnjaci i savremenici sa kojima sam vodio razgovore. Bilo je i raznih uticaja, od Gejmenovog ’Sendmena’, preko serije ’Stranger things’, pa do knjige ’M. Sin veka.’“

Povezana vest:  Nova verzija romana "R. C. Neminovno" predstavljena u Parobrodu

Roman „Zvezda nad prazninom“ započinje tako što Služba šalje jednog mladog agenta da uđe među neosimboliste: „Među pobunjenom omladinom prate baš tog nezgodnog Miljkovića koji je vrlo buntovan, i tu dolazimo do dimenzije odnosa genijalnog umetnika prema okruženju, odnosno prema totalitarnom režimu i pozicije pisca u društvu. Tu je ključna razlika između uloge pisca krajem 50-ih i početkom 60-ih, i današnjice. To su potpuno dve različite stvari. Mi danas nemamo ni približno taj društveni uticaj i značaj kao što su oni imali.“

Novi roman Dejana Stojiljkovića „Zvezda nad prazninom“ možete pronaći od 10. marta u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, na sajtu laguna.rs, kao i na kioscima širom zemlje.

Foto: Amir Hamzagić/ATA Images