Subotica_Plakat1

Na subotičkom festivalu 500 učesnika, od Meksika do Jakutije
 
Direktor i selektor 19. Međunarodnog festivala pozorišta za decu, koji se održava od 20. do 26. maja u Subotici, Slobodan Marković rekao je danas da su za učešće u takmičarskom programu ove manifestacije bile prijavljene čak 204 predstave iz 41 zemlje, od toga samo iz Rusije 43.
Marković je na konferenciji za novinare u Ateljeu 212 istakao da veliko interesovanje za festival i učešće oko 500 umetnika iz celog sveta, od Meksika do Jakutije, samo je potvrda da se u Subotici „radi nešto ozbiljno i dobro“ i dodao da im Ministarstvo kulture nije smanjilo sredstva u odnosu na prethodnu godinu, što ih dodatno obavezuje.
On je kazao da će u okviru zvanične selekcije festivala biti izvedene 23 predstave iz 15 zemalja: Bosne i Hercegovine, Čilea, Egipta, Francuske, Hrvatske, Italije, Mađarske, Makedonije, Poljske, Rumunije, Rusije, Slovenije, Srbije, Španije i Velike Britanije.
Predstave će se igrati u Dečjem pozorištu Subotica, na sceni „Jadran“ Narodnog pozorišta i u pozorištu „Deže Kostolanji“.
O najboljim predstavama odlučivaće međunarodni žiri u sastavu: reditelji Jevgenij Ibraginov (Rusija) i Oleg Žugžda (Belorusija), reditelj, lutkar, pedagog i violončelista prof. Edvard Majaron (Slovenija), književnik i prevodilac dr Luko Paljetak i dramski pisac Igor Bojović (Srbija).
Nagradu „Mali princ“ dobila je Donka Špiček, za celokupan doprinos pozorišnoj umetnosti za decu, saopštio je član Saveta festivala Ljubivoje Ršumović.
Marković je posebnu pažnju skrenuo na Četvrti međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, čija je ovogodišnja tema „Pozorište lutaka u svetu dece i kao umetnost za njih“, a moderator je prof. dr Henrik Jurkovski.
Od 35 prijavljenih radova, za predstavljanje na forumu, od 21. do 23. maja, odabrano je 17, čiji autori dolaze iz Bugarske, Crne Gore, Čilea, Hrvatske, Indije, Irana, Izraela, Mađarske, Meksika, Poljske, Rusije, Slovenije i Srbije.
Predsednik Saveta festivala Jovan Chirilov primetio je da se u programu manifestacije ne primećuje da vlada velika ekonomska kriza u svetu i zemlji i ukazao na mnogobrojne prateće sadržaje.
Biće priređene izložbe posvećene lutkarstvu, radionice plesa, lutkarstva, vizuelnih umetnosti, promocije knjiga.
Najavljene su projekcije filmova za decu: „Mačka u Parizu“, „Zaljubljeni Tvigson“, „Polje čarolija“, „Lote i tajna mesečevog kamena“, „Brendan i knjiga tajni“ i „Okeani“, kao i raznovrstan muzičko-plesni program na trgovima i ulicama koji će predstaviti dečju kreativnost i talenat.
U fokusu festivala je poljsko lutkarstvo, a treću godinu za redom deo festivalskog programa biće predstavljen u Segedinu (Mađarska), od 21. do 25. maja.

 

Povezana vest:  Bečka moderna – „mora da je u Beču tada bilo baš zanimljivo…“