Leto je vreme godišnjih odmora i raspusta, kada letnji provodi traju i do jutarnjih sati, obično uz značajnu konzumaciju alkohola. Brojni festivali, pre svega muzički, okupljaju veliki broj mladih ljudi, a to često podrazumevaju i konzumaciju alkohola, čime poznavanjeodgovorne konzumacije alkohola postaje još važnije.

Ovo tim pre što najnovije istraživanje koje je danas predstavila Grupacija uvoznika distributera alkoholnih pića (GUDAP), koja funkcioniše u okviru Privredne Komore Srbije, između ostalog pokazalo da čak 74% ispitanih građana Srbije ne zna koliko je promila alkohola u krvi dozvoljeno kada upravljaju vozilom.

Povezana vest:  ,,Katapult XVII’’ u Delta Cityju od 27 do 29. oktobra

O nedovoljnom poznavanju uticaja alkohola govori i podatak da 74,2% građana misli da uticaj alkohola ne zavisi od težine osobe koja ga konzumira. Građani su uvereni da je lakše otrezniti se ako se konzumira kafa ili ode pod tuš, a čak 55,5% njih pogrešno veruje da alkohol podjednako uteče i na žene i muškarce.

Kada su u pitanju navike u konzumaciji alkohola, istraživanje je pokazalo da građani Srbije najčešće piju kada izađu ili su u poseti kod prijatelja, piju piće do dva kada su u izlasku, u gotovo 90% slučajeva vole da piju u društvu.

Povezana vest:  Džejmi Oliver najavio širenje njegovog lanca restorana

Obrazlažući motive GUDAP-a da uradi ovakvo istraživanje, njen predsednik i direktor Pernod Ricardau Srbiji, Predrag Amidžić, je rekao da Grupaciju čini devet kompanija koje dele stav da je zdrav samo onaj posao zasnovan na društveno odgovornom ponašanju. On je istakao i da upravo zatoovom segmentu pažnju posvećuje i nedavno pokrenuti internet sajt www.konzumirajteodgovorno.rs, te da će Grupacija u narednom periodu intenzivirati svoju saradnju sa zdravstvenim ustanovama, ali i sa Agencijom za bezbednost saobraćaja.

Jednoglasana ocena učesnika skupa, kome su prisustvovali i dr Mira Kovačević i dr Tatjana Đurić, specijalisti psihijatrije iz Specijalne Bolnice za Bolesti Zavisnosti, Jovica Vasiljević i Lidija Stanojevic iz Agencije za bezbednost saobraćaja, kao i  Milan Božović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja, jeste da je za popravljanje stanja u ovoj oblasti nužna dodatna edukacija građana radi podizanja svesti o odgovornoj konzumaciji alkohola. To znači, zaključeno je, da je potrebna i intenzivnija saradnja svih strana i kontinuirano sprovođenje preventivnih kampanja i aktivnosti.

Povezana vest:  Trikovi i saveti koje svaki trkač treba da pročita pred izlazak na stazu Beogradskog maratona (video)

PHOTO: Pixabay