zabranjeno_pusenjePUŠENJE ZABRANA

Od ponoći zabranjeno pušenje u zatvorenom prostoru

 

U Srbiji je od ponoći zabranjeno pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima i na radnom mestu, a za kršenje tog propisa kazne su 5.000 dinara za pojedince i od 500.000 do milion dinara za pravna lica. Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu je donet 5. maja ove godine i zabranjuje pušenje u svim državnim institucijama.

Povezana vest:  Uskršnji bazari u Beču

Zakonom je pušenje zabranjeno „u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru“, kao i u prostoru „koji je funkcionalni deo prostora u kome se obavlja zdravstvena i socijalna zaštita, vaspitanje i obrazovanje, uključujući i dvorišni prostor, kao i otvoreni prostor za pozorišne, bioskopske i druge predstave“.

Za sprovođenje zabrane pušenja odgovoran je direktor ili vlasnik firme, upravnik ili dekan fakulteta koji mogu da odrede i odgovorno lice za kontrolu zabrane. U određenim firmama može postojati prostorija namenja isključivo za pušenje i ta prostorija se ne sme koristiti za neku drugu delatnost.

Povezana vest:  Nove i stare Reebok kolekcije u Fashion Park Outlet Centru

Ta prostorija mora da ima ventilacioni sistem, odgovarajuća vrata koja neće propuštati duvanski dim u druge prostorije i mora biti vidljivo obeležana sa naznakom koliko osoba može u njoj da boravi.

U ugostiteljskom objektu manjem od 80 kvadratnih metara vlasnik može da dozvoli ili da zabrani pušenje, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu stolova, pultova i šankova odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.

Povezana vest:  Labello akcija povodom Dana poljubaca

Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih. Među muškarcima je 38,1 odsto pušača, a među ženama 29,9 odsto.