Ženska seniorska reprezentacija Srbije ostvarila je prvu, istorijsku pobedu nad Brazilom. Seniorke Srbije su danas u Makau, u 1. kolu D grupe II vikenda XXIV Gran Prija 2016. Savladale Brazil sa 3:2, po setovima 16:25, 29:31, 25:19, 25:19 i 18:16, posle 132 minuta igre.

Utakmicu u Makao Forumu posmatralo je 2010 gledalaca, a sudili su Šin Muranaka iz Japana i Martin Hudik iz Češke.

Fantastična pobeda seniorki Srbije, prva u istoriji protiv Brazila. Upravo je to nedostajalo izabranicama Zorana Terzića, da u godini Olimpijskih igara steknu još više samopouzdanja I dokažu, najpre sebi, a zatim i svim ljubiteljima odbojke da za seniorke Srbije nema nepobedivih rivala. Posebno je značajna pobeda ako se uzme u obzir da je Brazil vodio sa 2:0  u setovima. Čini se da je baš taj drugi set označio prekretnicu. Vodio je Brazil sa 24:21, a Srbija izjednačila i sjajno se borila, iako nije imala nijednu set loptu. Od tog trenutka, izabranice Zorana Terzića su potpuno preuzele kontrolu meča i sjajnom igrom, kako u odbrani tako i u napadu, uz odličan servis, primorale Brazil na predaju. Doduše, u petom setu je bilo uzbudljivo u finišu, ali je Srbija, bez obzira na neke sudijske greške, posebno pri reuzltatu 14:12 i 14:13 za Srbiju, pokazala da i te kako raspolaže fantastičnim igračicma, koje mogu da pobede bilo koji tim na svetu. Baš to su danas i pokazale u duelu protiv Brazila.

Meč je počela postava Ognjenović, Bošković, Rašić, Veljković, Malešević, Mihajlović i libero Ćebić.

Na početku meča ekipe su se smenjivale u vođstvu, da bi Brazil poveo sa 6:4, pa 8:5. Usledila su tri vezana poena Srbije za izjednačenje na 8:8. Igralo se zatim poen za poen do 12:12, kada su Brazilke povele sa 15:12, pa je Terzić zatražio 30 sekundi predaha. Posle drugog tehničkog tajm – auta, Brazil je poveo sa 17:13, a Ognjenovićevu i Boškovićevu su zamenile Živkovićeva i Brakočevićeva. Nakon 17:14, Brazil je serijom 3:0 stigao do vođstva od 20:14, pa je Terzić morao da zatraži i drugi tajm – aut u prvom setu. Vodio je Brazil sa 21:14, a Srbija smanjila na 21:16. Serijom 4:0, Brazilke su prvi set dobile sa 25:16.

Izjednačen je bio početak drugog seta, da bi Brazil na prvom tehničkom odmoru imao prednost od tri poena – 8:5. Vodio je Brazil sa 9:6, a Srbija smanjila na 9:8, a zatim, posle 10:8, sjajnim smečevima Brankice Mihajlović izjednačila na 10:10. Sa dva uzastopna poena Brazil je poveo sa 12:10 i primorao Terzića da zatraži tajm – aut. Posle izjednačene igre do 13:12, Brazil je poveo sa 15:12, odnosno 16:13 na drugom tehničkom tajm – autu. Kao u prvom setu, Brazil je posle tajm – auta povećao prednost, ovoga puta na 18:13, pa je Terzić ponovo reagovao tajm – autom. Dve greške Taise i smeč Boškovićeve donele su Srbiji smanjenje razlike na 18:16, pa je Ze Roberto zatražio 30 sekundi odmora. Posle 19:16 za Brazil, Boškovićeva sa tri sjajna smeča donosi Srbiji izjednačenje na 19:19, sve posle odličnih servisa Stevanovićeve. Perfektno dizanje Ognjenovićeve iskoristila je Mihajlovićeva, bez bloka, za izjednačenje na 20:20. Fe Garaj je smečom, a zatim i asom odvela Brazil na 22:20. Veljkovićeva je smanjila na 22:21, a Fabijana povećala na 23:21. Izblokrale su Brazilke Boškovićevu za 24:21, da bi Boškovićeva smanjila na 24:22. Greškom Tandare, Srbija smanjuje na 24:23, pa je Ze Roberto uzeo i drugi tajm – aut u drugom setu. Fantastičnim blokom Srbija je izjednačila na 24:24, a Brazil zatim stigao do četvrte set lopte – 25:24. Izjednačila je Mihajlovićeva na 25:25, a posle servis greške Boškovićeve, Brazil je stigao do pete set lopte – 26:25. Ponovo je poravnala Mihajlovićeva (26:26), a Šejla povećala na 27:26. Blokom je Srbija poravnala na 27:27, a posle servis greške, Brazil je stigao do sedme set lopte (28:27), koju je anulirala Mihajlovićeva. Fabijana povećava na 29:28 (osma set lopta), a Boškovićeva poravnava na 29:29. Ponovo je uspešna u napadu bila Fabijana za 30:29, a zatim je asom postavila konačnih 31:29 za prednost Brazila od 2:0 u setovima.

Povezana vest:  SENIORKE I SENIORI – BVA KUP 2010, Maksimalna pobeda Ribnice

Srbija je odlično počela treći set i posle vođstva od 4:0 primorala Ze Roberta da zatraži tajm – aut. Nastavila je Srbija sa dobrom igrom i povela sa 7:2, pa 8:4 na prvom tehničkom tajm – autu. Posle 10:6 za Srbiju, Brazil je smanjio na 10:8, pa je Terzić tražio 30 sekundi odmora. Stevanovićeva je blokom povećala na 11:8, a posle odličnog servisa Ognjenovićeve, Veljkovićeva je izblokirala Taisu za 13:9. Posle 13:10, Veljkovićeva smečom i Mihajlovićeva asom donose Srbiji prednost od 15:10, da bi na drugom tehničkom tajm – autu bilo 16:12 za Srbiju. Boškovićeva je blokom povećala na 17:12, a Stevanovićeva, na isti način, na 18:12, pa je Ze Roberto i drugi put u trećem setu morao da traži tajm – aut. Sa tri uzastopna poena Brazil je smanjio na 18:15, pa je Terzić tražio 30 sekundi odmora. Fe Garaj je servis greškom prekinula seriju svog tima, a zatim greškom na smeču donela Srbiji prednost od 20:15, koju je Mihajlovićeva napadom iz druge linije pretvorila u 21:15. Boškovićeva asom povećava na 22:15, a Stevanovićeva na 23:16. Mihajlovićeva je Srbiji donela sedam set lopti – 24:17. Na kraju je bilo 25:19, pa je Srbija smanjila prednost Brazila na 2:1 u setovima.

Povezana vest:  Nove ideje o sistemu takmičenja na Prvenstvima Evrope – EEVZA podnela zahtev za povećanje broja reprezentacija na EP

Žestoka borba za svaki poen se vodila na početku četvrtog seta, da bi Srbija, posle 3:3, povela sa 6:3, pa je Brazil zatražio tajm – aut. Posle odličnog servisa Mihajlovićeve, Maleševićeva je povećala na 7:3, a Boškovićeva na 8:3. Novim asom Mihajlovićeve i posle greške Šejle, Srbija je povela sa 10:3, a Mihajlovićeva je nastavila „teror“ servisom, pa je Maleševićeva povećala na 11:3, posle ukupne serije 8:0. Dočekale su Brazilke servis grešku Brankice Mihajlović i smanjile na 11:4. Smanjio je Brazil potom na 12:6, pa 13:8 i 14:10, a na drugom tehničkom tajm – autu je bilo 16:10 za Srbiju. Raspoložena Mihajlovićeva je povećala na 17:10, a zatim i blokom na 18:10. Smanjio je Brazil preko Fabijane na 18:12, pa zatim i na 19:14. Boškovićeva je povećala na 20:14, a Maleševićeva na 21:14, što je nateralo Ze Roberta da zatraži i drugi tajm – aut u četvrtom setu. Povela je Srbija sa 22:15 posle servis greške Brazilki, da bi Maleševićeva povećala na 23:15. Smanjio je Brazil na 23:17, a Boškovićeva poentirala za 24:17. Na kraju je bilo 25:19 za Srbiju, za izjednačenje na 2:2 u setovima.

Povela je Srbije preko Mihajlovićeve sa 1:0 u petom setu, a Boškovićeva je donela prednost Srbiji od 2:1. Sjajnom kratkom dijagonalom Mihajlovićeva dovodi Srbiju u prednost od 3:2, a posle njenog doličnog servisa Šejla greši za vođstvo Srbije od 4:2. Asom Mihajlovićeve, Srbija povećava prednost na 5:2, pa je Ze Roberto zatražio tajm – aut, prvi u petom setu. Boškovićeva je dovela Srbiju do prednosti od 4 poena – 7:3, da bi Brazil smanjio na 7:5. Srbija je na promenu strana otišla sa prednošću od 8:5. Ognjenovićeva „kuvanjem“ povećava na 9:6, a Maleševićeva asom na 10:6, pa drugim uzastopnim asom na 11:6. Sjajnim „trojnim“ blokom Srbija stiže do 12:6, pa je Ze Roberto morao da zatraži drugi tajm – aut u petom setu. Smanjio je Brazil na 12:8, pa je Terzić morao da zatraži tajm – aut. Mihajlovićeva je prekinula seriju Brazilki za 13:8, ali su Brazilke smanjile na 13:10, da bi Boškovićeva jedan dugi poen pretvorila u 14:10 za Srbiju. Smanjio je Brazil na 14:12, pa je Terzić ponovo tražio tajm – aut. Dve diskutabilne odluke sudija, posle smečeva Mihajlovićeve i Žaklin, donele su Brazilu izjednačenje na 14:14. Boškovićeva je donela Srbiji petu meč loptu, a Šejla izjednačila. Boškovićeva je poentirala za 16:15 i šestu meč loptu Srbije, ali Žaklin izjednačila. Greškom Žaklin Srbija stiže do 17:16, a „trojni“ blok Srbije donosi konačnih 18:16, pobedu od 3:2, prvu istorijsku nad Brazilom.

Povezana vest:  Pioniri Srbije maksimalno na startu Balkanskog prvenstva

Srbija će sutra, u 2. kolu, igrati protiv Kine od 11, časova po našem vremenu, a u nedelju, 19. juna, u poslednjem, 3. kolu, protiv Belgije od 7,00 časova po našem vremenu.

Sve utakmice Srbije iz Makaoa direktno prenose TV Arena Sport 1 i FIVB na linku:

XXIV GRAN PRI 2016. – I DIVIZIJA:

I VIKEND (10. – 12. JUN):

B GRUPA – RIO DE ŽANEIRO (KARIOKA ARENA 1), BRAZIL (9. – 12. JUN):

1. KOLO – ČETVRTAK, 9. JUN:

SRBIJA – JAPAN            0:3 (29:31, 18:25, 26:28)

BRAZIL – ITALIJA          3:1 (23:25, 25:15, 25:15, 27:25)

1. KOLO – PETAK, 10. JUN:

SRBIJA – ITALIJA          1:3 (16:25, 19:25, 31:29, 17:25)

BRAZIL – JAPAN      3:0 (25:20, 25:23, 25:15)

1. KOLO – NEDELJA, 12. JUN:

SRBIJA – BRAZIL          0:3 (20:25, 18:25, 18:25)

ITALIJA – JAPAN           3:2 (25:20, 25:20, 23:25, 25:27, 15:8)

TABELA:

1. BRA        3    3    0    9:1       9
  2. ITA         3    2    1    7:6       5
  3. JPN         3    1    2    5:6       4
  4. SRB        3    0    3    1:9       0

Po propozicijama FIVB, plasman ekipa se određuje prvo na osnovu broja pobeda.

Ukoliko je broj pobeda identičan, plasman se određuje na osnovu broja bodova.

Ukoliko su broj pobeda i broj bodova identični, plasman se određuje na osnovu set količnika, pa poen količnika.