Muška seniorska reprezentacija Srbije zabeležila je drugu maksimalnu pobedu na turniru C grupe I vikenda I divizije XXVII Svetske lige 2016. Srbija je večeras u Kalinjingradu, u 2. kolu, savladala Bugarsku sa 3:0, po setovima 28:26, 27:25 i 25:17, posle 101 minuta igre.

Utakmicu u dvorani Jantarnji posmatralo je 2000 gledalaca, a sudili su Taufik Budaja iz Tunisa i Ernan Gonsalo Kasamikela iz Argentine.

Seniori Srbije su ostvarili i drugu maksimalnu pobedu u Kalinjingradu. Izabranici Nikole Grbića su, posle još jedne dobre partije, savladali Bugarsku u meču u kome su ponovo demonstrirali nesporan kvalitet, uz borbenost, strpljivost i lucidnost, odlike velikih ekipa.

Utakmicu je počela postava Jovović, Luburić, Podraščanin, Lisinac, Kovačević, Ivović i libero Majstorović.

Igralo se poen za poen do 2:2, kada su Bugari poveli sa 4:2, pa 6:3 i 7:4. Srbija je smanjila na 7:6, a izjednačila na 10:10. Posle 13:13, Bugarska je ponovo stigla do dva poena prednosti, 15:13, koliko je bilo i na drugom tehničkom tajm – autu – 16:14. Izjednačila je Srbija na 16:16, pa posle 19:18 za Bugarsku, povela sa 20:19. Vodila je Srbija sa 23:21, a Bugari preokrenili na 24:23. Nije Bugarska iskoristila dve set lopte, a onda je Marko Ivović asom doneo Srbiji prvu šansu za osvajanje seta – 26:25. Nije Srbija iskoristila prvu, ali jeste drugu, posle greške Bugara. Drugi sudija Kasamikela pokazao je da je tehničar Bugarske prešao srednju liniju terena. Plamen Konstantinov je zatražio „video proveru poena“, ali je odgovoreno da je nemoguće pregledati tu situaciju. U tom slučaju, pravila su jasna, ostaje na snazi prvobitna odluka prvog sudije. Ipak, ušlo se u raspravu i mnoštvo promena odluka u režiji prvog sudije Budaje iz Tunisa, da bi posle 10 minuta pause konačno dodeljen poen Srbiji, koja je prvi set dobila sa 28:26 i povela sa 1:0 u setovima.

Povezana vest:  KADETKINJE – X EP 2013., Srbija maksimalno protiv Francuske

Bugarska je u drugom setu povela sa 2:0, a Srbija preokrenula na 3:2. Vodila je Srbija sa 6:5, posle asa Kovačevića, da bi Bugarska serijom 4:0 stigla do 9:6. Pri vođstvu Bugarske od 11:7, Nikola Grbić je zatražio prvi tajm – aut u drugom setu. Posle predaha, Srbija je smanjila prednost Bugarske na 12:10, pa izjednačila na 14:14. Ponovo je Bugarska stekla dva poena prednosti – 17:15, ali je Srbija izjednačila na 18:18. Posle igre poen za poen, nakon vođstva Bugarske od 22:21, Srbija je preokrenula na 23:22, a zatim prva stigla do set lopte – 24:23. Lisinac je realizovao treću set loptu za konačnih 27:25 i vođstvo Srbije od 2:0 u setovima.

Povezana vest:  SENIORI, FINALNI TURNIR 46. KUPA SRBIJE, Svi učesnici završnog turnira žele pehar u Kupu

Na startu trećeg seta Srbija je povela sa 3:1, pa 5:2 i 7:3, a na prvom tehničkom odmoru je bilo 8:4 za Srbiju, koja prednost održavala do 15:11, kada su Bugari smanjili na 15:14. Serijom 4:0, Srbija stiže do pet poena viška – 19:14, a zatim i šest – 21:15. U finišu, Srbija je povela sa 22:17, a treć set dobila sa 25:17 za drugi maksimalan trijumf u Kalinjingradu.

Srbija će u poslednjem, 3. kolu, sutra (nedelja, 19. jun) igrati protiv Poljske od 16,40 časova, uz direktne prenose na RTS 2, TV Arena Sport 1 i FIVB na linku:http://worldleague.2016.fivb.com/en/watchlive

Povezana vest:  Seniorke Srbije i dalje na osmom mestu FIVB rang liste

XXVII SVETSKA LIGA 2016. – I DIVIZIJA:

I VIKEND (16. – 19. JUN):

C GRUPA – KALINJINGRAD, RUSIJA:

1. KOLO – PETAK, 17. JUN:

SRBIJA – RUSIJA          3:0 (25:22, 34:32, 25:17)

POLJSKA – BUGARSKA              3:1 (19:25, 25:19, 25:17, 25:20)

2. KOLO – SUBOTA, 18. JUN:

SRBIJA – BUGARSKA     3:0 (28:26, 27:25, 25:18)

RUSIJA – BUGARSKA          19,10

Po propozicijama FIVB, plasman ekipa se određuje prvo na osnovu broja pobeda.

Ukoliko je broj pobeda identičan, plasman se određuje na osnovu broja bodova.

Ukoliko su broj pobeda i broj bodova identični, plasman se određuje na osnovu set količnika, pa poen količnika.