Ženska seniorska reprezentacija Srbije plasirala se u finale XXXII EP 2021. u Beogradu posle velike borbe. Srbija je danas u „Štark areni“ u prisustvu 7300 nadigrala Tursku sa 3:1, po setovima 32:34, 28:26, 25:23 i 25:13, posle 124 minuta igre.

Sjajnu odbojku priredile su obe ekipe u uvodnom setu. Turska je na početku povela sa 3:0, na šta je selektor Zoran Terzić odgovorio tajm-autom. U nastavku su Trukinje imala incijativu, a u jednom trenutku i prednost od 13:8. Međutim, Srbija je preko Milene Rašić i Tijane Bošković uspela da uhvati priključak (13:13). Imale su izabranice Đovanija Gvidetija inicijativu i u završnicu seta, u koji su ušle sa prednošću 24:22. Tek tada je usledila neviđena drama, nijedna od ekipa nije želela da se preda, a tačku na set posle 42 minuta stavila je Ebrar Karakurt – 34:32. Tijana Bošković dokazala je zašto je najbolji korektor sveta sa 15 poena u prvom setu.

Povezana vest:  JUNIORKE, Pobeda Italije u Napulju – sutra treći meč

Srbija nije dozvolila da vođstvo Turske utiče na njenu igru, započela je drugi set serijom 4:0, koju je održavala do sredine seta. Pokušala je Turska da dođe do izjednačenja (11:12), ali su Srpkinje odgovorile novom serijom i vođstvom od 16:12. Ipak, želja Turske se u završnici isplatila, poravnale su rezultat (17:17) i u finišu su stigle do set lopte (24:23), ali je tada na scenu stupila Tijana Bošković i nije dozvolila rivalu da duplira prednost u setovima. Na kraju još jednog maratona, Srbija je iskoristila treću set loptu za izjednačenje – 28:26.

Kako su odigrana prva dva seta, tako se nastavio i treći. Na krilima izvanredne publike u nikad glasnijoj „Štark areni“, Srbija je ponovo pokazala zašto je najbolja evropska i svetska selekcija. Posle izjednačenog početka i minimalnog vođstva Turske (10:11), tim Zorana Terzića preuzeo je kontrolu meča (19:15), ali je Turska ubrzo još jednom izjednačila 21:21, posle čega je usledila nova drama. Ipak, Srpkinje su brzo povratile svoju igru, a Tursku je za vođstvo od 2:1 (25:23) matirala maestralna Katarina Lazović, koja je u ovom meču pružila jednu od najboljih partija u dresu sa nacionalnim grbom. Boškovićeva je nastavila da teroriše protivnika sa izvanrednim smečevima i već posle tri seta stigla do neverovatnog učinka od 31 poena.

Povezana vest:  SENIORI – XII SVETSKI KUP 2011., Kolaković saopštio sastav tima – sutra put u Japan, u nedelju protiv Argentine

U četvrtom setu otklonjena je svaka dilema o prvom finalisti Evropskog prvenstva. Srbija je briljantnom igrom raspršila sve snove Turske o dugočekanoj tituli. Vodile su Maja Ognjenović i saigračice sa 7:3 i 13:5, ali nisu se na tome zaustavile. U finišu meča oduševile su najvatrenije pristalice serijom maestralnih blokova za više nego ubedljivih 25:13 i plasman u treće uzastopno finale.

Drugi meč polufinala igraju Italija i Holandija od 20.00 časova. Direktne prenose svih utakmica možete pratiti na kanalima RTS-a i TV Arena Sport.

Povezana vest:  Poraz srpskih odbojkašica na startu Gran prija

U dosadašnjoj istoriji prvenstava Evrope samo četiri puta je zemlja domaćin osvojila titulu pobednika. Bugarska je trijumfovala 1981. u Sofiji, Demokratska Republika Nemačka (Istočna Nemačka) 1983. u Roštoku, Holandija 1995. u Arnemu i Srbija 2011. u Beogradu.

CEV – SENIORKE – XXXII EP 2021. – BEOGRAD (SRBIJA), PLOVDIV (BUGARSKA), ZADAR (HRVATSKA) I KLUŽ NAPOKA (RUMUNIJA):