FOTO - FAKTY.PL 4SENIORI – XXIV SVETSKA LIGA 2013.
Evropski prvaci savladali Poljsku sa 3:1

Muška seniorska reprezentacija Srbije, aktuelni prvak Evrope, u okviru priprema za XXIV Svetsku ligu 2013. odigrala je večeras drugu prijateljsku utakmicu protiv Poljske. U meču odigranom u prepunoj dvorani u Tvardogori, Srbija je savladala Poljsku sa 3:1, po setovima 25:18, 20:25, 32:30 i 25:17, posle minuta igre.
Odlično je Srbija počela utakmicu i posle izjednačenog starta (8:7 na prvom tehničkom odmoru) povela sa 12:7, 14:9 i 16:10, koliko je bilo na drugom tehničkom tajm – autu. Posle predaha, Srbija sa dva uzastopna poena stiže do 18:10. Uspela je Poljska da smanji na 20:14, pa 22:17, da bi Srbija prvi set rešila u svoju korist sa 25:18 i povela sa 1:0.
Na startu drugog seta Srbija je vodila sa 5:3, a Poljska je zatim serijom 5:0 na prvi tehnički odmor otišla sa prednošću od tri poena – 8:5. Povela je Poljska potom sa 11:7, pa 14:9, odnosno 16:11, koliko je bilo na drugom tehničkom tajm – autu. Srbija je uspela da smanji na 17:14, ali je Poljska odmah uzvratila i stigla do 19:14, pa je Kolaković zatražio tajm – aut. Posle predaha se igralo poen za poen do 22:17 za Poljake, kada je Srbija, na servis Podraščanina, osvojila dva uzastopna poena i smanjila na 22:19. Ipak, Poljska je stigla do četiri set lopte (24:20) i realizovala je prvu za konačnih 25:20 i izjednačenje na 1:1 u setovima.
Poljska je na startu trećeg seta povela sa 3:1, pa 5:3, a posle 6:4 sa dva vezana poena stigla do 8:4, koliko je bilo na prvom tehničkom tajm – autu. Vodila je Poljska sa 13:8, pa 16:10 na drugom tehničkom odmoru. Smanjila je Srbija na 16:12, da bi Poljska ponovo stigla do šest poena viška, 19:13. Uzvratila je Srbija i zahvaljujući izvanrednim servisima Brđovića smanjila na 19:16, kada je Anastazi zatražio 30 sekundi odmora. Posle predaha, Poljska je uspela da osvoji poen i povede sa 20:16, a onda je Srbija, ovoga puta uz izvanredne servise Ivovića, smanjila prednost Poljaka na samo jedan poen – 20:19. Do izjednačenja, Srbija je stigla kod rezultata 22:22, pa je Anastazi morao da zatraži i drugi tajm – aut. Posle odmora, Starović, koji je i servirao, donosi Srbiji prvo vođstvo u trećem setu – 23:22, da bi smeč Podraščanina Srbiji doneo dve set lopte, 24:22. Prvu Srbija nije iskoristila, pa je Kolaković zatražio tajm – aut. Posle odmora, Poljaci su izblokirali Starovića za izjednačenje na 24:24, da bi Vinjarski Poljskoj doneo prvu set loptu 25:24. Ponovo je Kolaković zatražio tajm – aut, a potom Uroš Kovačević doneo izjednačenje na 25:25. Usledila je velika borba za svaki poen. Nisu Poljaci iskoristili ni narednih pet set lopte (30:30), da bi Srbija na servis Starovića i zahvaljujući odličnombloku stigla do svoje treće set lopte (31:30), koju je iskoristio baš Starović za konačnih 32:30 i vođstvo Srbije od 2:1 u setovima.
Početak četvrtog seta pripao je Srbiji, koja je povela sa 4:1, pa 6:2, kada je Anastazi zatražio prvi tajm – aut. Posle odmora, Srbija je povela sa 7:2, a Poljska serijom 3:0 smanjila na 7:5. Na prvom tehničkom odmoru bilo je 8:5 za Srbiju. Igralo se potom poen za poen, da bi Srbija blokom Starovića stigla do vođstva od 11:7, a Poljska zatim smanjila na 12:9. Sa dva vezana poena Srbija stiže do 14:9, pa zatim i 16:11, koliko je bilo na drugom tehničkom tajm – autu. Vodila je Srbija zatim sa 18:13, pa 20:14, kada je Anastazi zatražio tajm – aut. Posle odmora, Srbija je nastavila uspešnu seriju i povela sa 21:14, pa 23:16 i 24:16. Iskoristila je Srbija drugu meč loptu za konačnih 25:17 i trijumf od 3:1.
Seniori Srbije se iz Poljske vraćaju sutra uveče.
Seniori Srbije, aktuelni prvaci Evrope su do sada u Svetskoj ligi osvojili 4 srebrne (2003, 2005, 2008. i 2009.) i 3 bronzane (2002, 2004. i 2010.)medalje.
Seniori Srbije će 16. put igrati u renomiranom takmičenju FIVB u B grupi sa Rusijom, Italijom, Kubom, Nemačkom i Iranom. Srbija će Nemačku dočekati u dvorani „Čair“ u Nišu, 29. i 30. juna od 20,00 časova, uz direktne prenose na RTS 2. Seniori Srbije će protiv Italije igrati u dvorani SPC „Vojvodina“ u Novom Sadu, 06. i 07. jula od 20,00 časova, uz direktne prenose na RTS 2.
U okviru I vikenda B grupe, Srbija će gostovati u Havani. Utakmice Kuba – Srbija odigraće se 08. i 09. juna od 02,40 časova po našem vremenu.
Tokom II vikenda, Srbija će gostovati u Rusiji. Mečevi Rusija – Srbija odigraće se u Kalinjingradu, 14. i 15. juna od 17,00 časova po našem vremenu.
U okviru III vikenda B grupe, Srbija će gostovati u Iranu. Utakmice će se odigrati 21. i 23. juna od 14,30 časova po našem vremenu.
U XXIV Svetskoj ligi 2013. igraće 18 reprezentacija podeljenih u 3 grupe, a odigraće se pet vikenda po jednokružnom bod sistemu.
Finalni turnir će se odigrati od 17. – 21. jula u Mar del Plati, u Argentini. Plasman na Finalni turnir će, pored organizatora, Argentine, izboriti po dve reprezentacije iz A i B grupe, kao i pobednik C grupe.
Na Finalnom turniru će igrati šest selekcija podeljenih u dve grupe.