ru2SENIORI – XXIV SVETSKA LIGA 2013.
Srbiji bod u drugom meču u Teheranu

Odbojkaši Srbije poraženi su u drugoj utakmici III vikenda B grupe XXIV Svetske lige 2013. Iran je danas, u Teheranu, pobedio Srbiju sa 3:2, po setovima 25:20, 24:26, 23:25, 25:22 i 15:12, posle 132 minuta igre.
Utakmicu u dvorani Azadi u Teheranu posmatralo je 12 000 gledalaca, a sudili su Filip Verek iz Francuske i Juraj Mokri iz Slovačke.

SRBIJA: N. KOVAČEVIĆ (17), U. KOVAČEVIĆ, PETKOVIĆ (2), STANKOVIĆ (11), NIKIĆ (11), ATANASIJEVIĆ (16), STAROVIĆ (3), BRĐOVIĆ, PODRAŠČANIN (10), ROSIĆ, LISINAC (1), PETRIĆ. TRENERI: IGOR KOLAKOVIĆ I STRAHINJA KOZIĆ.

IRAN: Š. MAHMUDI (11), A. GOLAMI (10), S. MARUE (1), F. GAEMI, M. MUSAVI (16), H. ZARINI (18), F. ZARIF, A. GAFUR (8), P. FAJAZI, M. MAHDAVI, A. TAŠAKORI (5), A. MOBAŠERI (15). TRENERI: HULIO VELASKO I HUAN MANUEL KIČELJO.

Nije Srbija uspela da savlada Iran u drugoj utakmici u Teheranu, iako je vodila sa 2:1 u setovima i pružila dobru partiju i u četvrtom setu. U odlučujućem, petom setu, Iranci su bili mirniji u finišu i najviše zahvaljujući odličnom bloku i servisima uspeli da zabeleže prvu pobedu u svom prvom nastupu u Svetskoj ligi.
Početak meča pripao je Irancima, koji su poveli sa 3:1, a posle 4:3 serijom 3:0 i sa 7:3. Na prvom tehničkom odmoru Iran je vodio sa 8:4. Održavao je Iran razliku do vođstva od 10:6, kada je Srbija osvojila tri uzastopna poena, smanjila na 10:9 i primorala Hulija Velaska da zatraži 30 sekundi odmora. Igralo se potom poen za poen do vođstva Irana od 12:10, da bi Srbija izjednačila na 12:12. Uzvratili su odmah Iranci i poveli sa 14:12, odnosno 16:13 na drugom tehničkom tajm – autu. Vodio je Iran zatim i sa 18:13, pa je Kolaković zatražio tajm – aut. Posle tajm – auta, Srbija je na servis Atanasijevića uspela da smanji na 18:15. Na isti način je odgovorio Iran i poveo sa 20:15. Ponovo je Srbija osvojila dva vezana poena i smanjila prednost Irana na 20:17, a posle 21:18, Iranci su povećali razliku na pet poena – 23:18. Iskoristio je Iran svoju drugu set loptu za konačnih 25:20, za vođstvo od 1:0 u setovima.
Iran je u drugom setu poveo sa 3:1, pa 4:2, da bi Srbija serijom 3:0, stigla do vođstva od 5:4. Odmah su Iranci uzvratili sa dva uzastopna poena i poveli sa 6:5. Na prvom tehničkom tajm – autu bilo je 8:7 za Srbiju. Posle predaha, Iranci su poveli sa 9:8, pa 10:9 i 12:10. Srbija je izjednačila na 12:12, a zatim i povela sa 13:12. Imala je Srbija dva poena viška pri rezultatu 15:13, odnosno 16:14, koliko je bilo na drugom tehničkom odmoru. Održavala je Srbija prednost do 18:16, kada su Iranci osvojili dva uzastopna poena za izjednačenje na 18:18. Usledila je žestoka borba za svaki poen, da bi as servisom Vlade Petkovića Srbija ponovo povela sa dva poena prednosti, 21:19, pa je Velasko zatražio tajm – aut. Vodila je Srbija sa 22:20, a Iran je zatim uspeo da izjednači na 22:22, pa i da povede sa 23:22, kada je Kolaković zatražio tajm – aut. Stigao je Iran prvi do set lopte, 24:23, da bi Srbija poenom Atanasijevića iz napada, a zatim i as servisom Atanasijevića, stigla do svoje prve set lopte – 25:24. Još jednom je Atanasijević odlično servirao, a Iranci pogrešili u napadu za konačnih 26:24 za Srbiju i izjednačenje na 1:1 u setovima.
Na startu trećeg seta, kao i u prvom i drugom, Iran je poveo sa 4:2, pa 6:3, odnosno 8:5, koliko je bilo na prvom tehničkom odmoru. Vodio je Iran sa 9:6, a Srbija je serijom 4:0 stigla do vođstva od 10:9, pa je Velasko morao da zatraži 30 sekundi odmora. Usledila je igra poen za poen, da bi Srbija posle 12:12, uspela sa dva vezana poena da stigne do vođstva 14:12. Na drugom tehničkom tajm – autu, Srbija je vodila sa 16:13. Igralo se zatim poen za poen do rezultata 17:15, kada je Srbija sa dva uzatopna poena stigla do četiri poena viška – 19:15, pa je Velasko zatražio tajm – aut. Na servis Nikića, Srbija stiže do pet poena prednosti – 21:16, a zatim je Iran pripretio i posle vođstva Srbije od 23:18, smanjio na 23:21, pa je Kolaković zatražio tajm – aut. Posle predaha, Srbija je stigla do tri set lopte, 24:21, da bi Iran uspeo da smanji na 24:23, pa je Kolaković morao da zatraži i drugi tajm – aut. Iskoristila je Srbija tek treću set loptu za konačnih 25:23 i vođstvo od 2:1 u setovima.
U četvrtom setu se vodila izjednačena borba, a ekipe su se smenjivale u vođstvu. Na prvom tehničkom odmoru bilo je 8:6 za Srbiju. Vodila je Srbija sa 10:7, pa 12:10, da bi Iran preokrenuo rezultat i poveo sa 14:13. Poveo je Iran sa 15:13 kada je Kolaković zatražio tajm – aut, a na drugom tehničkom odmoru bilo je 16:13 za Irance. Održavao je Iran razliku do 20:17, kada je Srbija osvojila dva vezana poena i smanjila na 20:19, pa je Velasko zatražio 30 sekundi odmora. Posle tajm – auta, Iran je vodio sa dva poena prednosti do finiša i stigao do dve set lopte, 24:22. Realizovao je Iran, as servisom, prvu za konačnih 25:22 za izjednačenje na 2:2 u setovima.
Povela je Srbija u petom setu sa 1:0, a Iran preokrenuo na 3:1. Posle vođstva Irana od 5:2, Kolaković je zatražio tajm – aut. Poveo je Iran zatim sa 6:2, a Srbija na servis Nikića uspela da osvoji tri uzastopna poena i smanji rezultat na 6:5. Na promenu strana se otišlo sa vođstvom Irana od 8:6. Iran je zatim stigao do tri poena prednosti – 9:6, pa 10:7, da bi Srbija, na servis Petrića, stigla do izjednačenja na 10:10, pa je Velasko bio prinuđen da zatraži tajm – aut. Uzvratio je Iran sa dva vezana poena za vođstvo od 12:10, pa je Kolaković zatražio drugi tajm – aut u petom setu. Poveo je zatim Iran sa 13:10, a potom i sa 14:11. Iskoristio je Iran drugu meč loptu za konačnih 15:12 i trijumf od 3:2, prvi za Iran u istoriji Svetske lige.
Seniori Srbije se iz Teherana vraćaju u ponedeljak ujutro u 08,20 časova.

Povezana vest:  Srbija poražena u četvrtfinalu Evropskog prvesntva od Francuske