sah

ŠAH

Potkin evropski prvak

Nakon 11 kola po švajcarskom sistemu takmičenja u Aix le Bainsu u Francuskoj, 29-godišnji ruski velemajstor Vladimir Potkin osvojio je naslov novog evropskog prvaka u šahu.

Isti broj bodova osvojili su i Poljak Radoslaw Wojtaszek, najbolja svetska šahistica Mađarica Judit Polgar i Ukrajinac Aleksandar Mojsejenko, a pobednički pehar pripao je Potkinu zahvaljujući najboljem performans-rejtingu.

Povezana vest:  Umro olimpijski šampion i svetski rekorder Aleksejev

Potkin je startovao s fenomenalnih pet uzastopnih pobeda i celo je vrime bio na vrhu tabele. Njegova pobeda potpuno je zaslužena jer je nanizao šest pobeda i pet remija i nije osetio gorčinu poraza, iako je bio rangiran tek kao 43. igrač prvenstva. To je četvrta pobeda Rusa na evropskim prvenstvima. Srebrnu medalju osvojio je Wojtaszek, a fantastičan uspeh ostvarila je i Polgar, koja se okitila broncom. Na Svetski kup plasirala su se 23 najuspješnija igrača.

Povezana vest:  SKI SKOKOVI, Druga pobeda sezone za Saru Hendrikson