ice_hockey

HOKEJ NA LEDU, SP 2012
Slovaci nadigrali SAD, Norvežani namučili Čehe

U derbiju četvrtog dana takmičenja na Svetskom prvenstvu elitne divizije u hokeju na ledu, koje se održava u Helsinkiju i Stockholmu, hokejaši Slovački pobedili su u Helsinkiju u trećem kolu grupe A Amerikance s 4:2.
Slovaci su sjajno otvorili susret i poveli već u 47. sekundi pogotkom Dominika Granaka, a u 16. minuti Branko Radivojević povećava na 2:0. Samo 37 sekundi nakon primljenog pogotka Justin Faulk smanjio je na 2:1, ali šest sekundi pre kraja prve trećine Andrej Sekera postiže treći pogodak za Slovake.
Jedini pogodak u drugom delu postigao je Paul Stastny kada je u 39. minuti iskoristio dva igrača više na ledu za Amerikance i smanjio zaostatak na 3:2. Pobedu Slovačke potvrdio je Miroslav Satan 37 sekundi pre kraja kada je iskoristio što su Amerikanci igrali bez golmana.
Slovacima je to tek prva pobeda na prvenstvu, a Amerikancima prvi poraz. U drugom susretu u grupi koja se igra u Helsinkiju Kanada je bez većih problema nadigrala Francusku sa 7:2.
U grupi S, koja se igra u Stockholmu, Česi su pobedili Norvešku s 4:3, ali tek nakon boljeg izvođenja penala.
Norvežani su iznenadili Čehe povevši u 12. minuti pogotkom Mathisa Olimba s dva igrača više na ledu. Češka se vratila u igru u 17. minuti pogotkom Aleša Hemskyja. Norvežani ponovno dolaze do prednosti u 22. minuti preko Larsa Erika Spetsa, ali tada sledi preokret Čeha.
Prvo je u 38. minuti David Krejci izjednačio na 2:2, a prvu prednost Česima donosi Michael Frolik u 48. minuti. Radost Čeha nije dugo trajala jer je tri minute posle Jonas Holos izjednačio na 3:3.
Do kraja poslednje trećine više nije bilo pogodaka pa je igran produžetak od pet minuta. Kako ni nakon produžetka nije bilo pogotka, pobednik je odlučen boljim izvođenjem penala. Jedini pogodak od šestorice hokejaša postigao je Hemsky i tako doneo pobedu Češkoj.
U drugom susretu u grupi B Švedska je sa 6:4 nadigrala Dansku. Šveđani imaju maksimalni učinak.