simon_amanAman olimpijskim zlatima dodao svetsku titulu 

Švajcrski ski – skakač Simon Aman osvojio je titulu svetskog šampiona u ski -skokovima na legendarnoj slovenačkoj skakaonici u Planici 
Aman je u poslednjoj, četvrtoj seriji, ostvario najduži skok ovogodišnjeg nadmetanja na Planici, doskočivši na 236,5 metara. Time je na najbolji način okončao sezonu iz snova u kojoj je osvojio dve zlatne olimpijske medalje u Vankouveru i ukupnu pobedu u Svetskom kupu.

Drugo mesto pripalo je Austrijancu Gregoru Šlierenzaueru, a treći je bio Norvežanin Anders Jakobsen.

Poljak Adam Mališ, koji je bio drugi uoči zadnje serije skokova, završio je na kraju na četvrtom mestu.

REZULTATI:

1. Simon Aman (Švajcarksa) 935,8 (215,5/216,5/227,0/236,5)
2. Gregor Schlierenzauer (Austrija) 910,3 (209,5/205,0/222,5/230,5)
3. Anders Jacobsen (Norveška) 894,0 (217,0/194,5/230,5/227,5)
4. Adam Malysz (Poljska) 893,6 (217,5/215,0/211,0/211,5)
5. Robert Kranjec (Slovenija) 873,5 (223,5/203,5/212,5/222,5)
6. Wolfgang Loitzl (Austrija) 865,3 (207,0/211,5/213,5/200,0)
7. Thomas Morgenstern (Austrija) 855,4 (196,5/211,5/227,5/215,5)
8. Antonin Hajek (Češka) 844,9 (203,5/210,5/223,5/236,0)
9. Björn Einar Romören (Norveška) 844,5 (214,5/196,5/205,0/223,0)
10. Martin Koch (Austrija) 839,8 (208,5/206,0/220,0/200,0)

Povezana vest:  KUGLANJE, Preminuo Matjaž Hočevar jedan od najboljih juniorskih kuglaških reprezentativaca Jugoslavije

Osvajači medalja na svetskim prvenstvima u ski-skokovima

– Planica 1972:
1. Walter Steiner (Šva)
2. Heinz Wossipivo (DDR)
3. Jiri Raška (ČSSR)

– Oberstdorf 1973:
1. Hans-Georg Aschenbach (DDR)
2. Walter Steiner (Šva)
3. Karel Kodejska (ČSSR)

– Kulm 1975:
1. Karel Kodejska (ČSSR)
2. Rainer Schmidt (DDR)
3. Karl Schnabl (Aut)

– Vikersund 1977:
1. Walter Steiner (Šva)
2. Toni Innauer (Aut)
3. Henry Glass (DDR)

– Planica 1979:
1. Armin Kogler (Aut)
2. Axel Zitzmann (DDR)
3. Pjotr Fijas (Polj)

– Oberstdorf 1981:
1. Jari Puikkonen (Fin)
2. Armin Kogler (Aut)
3. Halvar Levorstad (Nor)

Povezana vest:  STRELJAŠTVO, Drugo kolo Kupa Srbije: Mikec i Jovanović reprizirali trijumfe, dupla pobeda Babićeve

– Harrachov 1983:
1. Klaus Ostwald (DDR)
2. Pavel Ploc (ČSSR)
3. Matti Nykänen (Fin)

– Planica 1985:
1. Matti Nykänen (Fin)
2. Jens Weissflog (DDR)
3. Pavel Ploc (ČSSR)

– Kulm 1986:
1. Andreas Felder (Aut)
2. Franz Neuländtner (Aut)
3. Matti Nykänen (Fin)

– Oberstdorf 1988:
1. Ole-Gunnar Fidjestöl (Nor)
2. Primož Ulaga (Slo)
3. Matti Nykänen (Fin)

– Vikersund 1990:
1. Dieter Thoma (Nem)
2. Matti Nykänen (Fin)
3. Jens Weissflog (Nem)

– Harrachov 1992:
1. Noriaki Kasai (Jap)
2. Andreas Goldberger (Aut)
3. Roberto Cecon (Ita)

– Planica 1994:
1. Jaroslav Sakala (Češ)
2. Espen Bredesen (Nor)
3. Roberto Cecon (Ita)

Povezana vest:  RAGBI 13, Reprezentacija Srbije godinu završava na rekordnom 11. mestu na planeti

– Kulm 1996:
1. Andreas Goldberger (Aut)
2. Janne Ahonen (Fin)
3. Urban Franc (Slo)

– Oberstdorf 1998:
1. Kazujoši Funaki (Jap)
2. Sven Hannawald (Nem)
3. Dieter Thoma (Nem)

– Vikersund 2000:
1. Sven Hannawald (Nem)
2. Andreas Widhölzl (Aut)
3. Janne Ahonen (Fin)

– Harrachov 2002:
1. Sven Hannawald (Nem)
2. Martin Schmitt (Nem)
3. Matti Hautamäki (Fin)

– Planica 2004:
1. Roar Ljökelsöy (Nor)
2. Janne Ahonen (Fin)
3. Tami Kiuru (Fin)

– Kulm 2006:
1. Roar Ljökelsöy (Nor)
2. Andreas Widhölzl (Aut)
3. Thomas Morgenstern (Aut)

– Oberstdorf 2008:
1. Gregor Schlierenzauer (Aut)
2. Martin Koch (Aut)
3. Janne Ahonen (Fin)

– Planica 2010:
1. Simon Ammann (Šva)
2. Gregor Schlierenzauer (Aut)
3. Anders Jacobsen (Nor)