MARIBOR ESC MAKSIMOVIC NA POSTOLJU

Srbija osma nacija na EŠ u Mariboru

Evropska streljačka konfederacije (ESK) sa sedištem u Moskvi objavila je i zvaničnu statistiku sa Šampionata Evrope malokalibarskim oružjem u Mariboru koji je završen 1. avgusta.
Strelci Srbije osvojili su tri medalje, dve zlatne i srebrnu i jednu olimpijsku vizu za Rio. Šampionka Evrope postala je Ivana Maksimović MK puškom trostav, zlatom se okitila u disciplini MK puška trostav muška juniorska reprezentacija Srbije (Stevan Jovanović, Miloš Ivanović i Jovan Čičevski ) a srebro je osvojila juniorska ženska reprezetcija (Babić, Vukašinović, Armuš) u trostavu.
Devetu olimpijsku vizu za srpsko streljaštvo doneo je Milenko Sebić. Dve su u Granadi prošle godine na SP osvojile Andrea Arsović (vazdušna puška) i Jasna Šekarić (vazdušni pištolj), a po dve su ove godine na Svetskom kupu u Koreji osvojili Ivana Maksimović (vazdušna puška) i Dimitrije Grgić (vazdušni pištolj), u Fort Beningu Milutin Stefanović (vazdušna puška) i Damir Mikec (MK pištolj), u Minhenu Stevan Pletikosić (vazdušna puška) i Bobana Veličković (vazdušni pištolj) i u Mariboru na EŠ Milenko Sebić (MK puška trostav).
Oborena su i četiri državna rekorda. Nove pojedinačne državne rekorde osnovnog dela postavili su Milenko Sević (seniori, MK puška trostav) 1.180 krugova, Milica Babić (juniorke, MK puška trostav) 584 kruga, a ekipne ženska juniorska reprezentacija MK puškom trostav 1.723 kruga i muška seniorska reprezentacija MK puškom trostav 3.504 kruga.
U bilansu medalja na EŠ u Mariboru, Srbija je zauzela visoko osmo mesto u konkurenciji 46 zemalja od kojih je 29 osvojilo medalje. Neprikosnovena je bila Rusija sa 44 medalje (18 – 11 – 15) ispred Nemačke sa 24 trofeja (11 – 9 – 4) i Francuske sa 23 odličja (10 – 7 – 6).
Srbija nije ima predstavnike MK pištoljem za juniorske kategorije, kao i u disciplinama MK pištolj brza paljba, MK pištolj standard na 25 metara, pištolj središnjeg paljenja na 25 metara, gađanju trčećeg vepra, u ženskoj konkurenciji u svim disciplinima glinenih golubova, a u muškoj u dubl trapu, kao i u disciplinama puška velikog kalibra na 300 metara. U Mariboru je gađalo ukupno 19 srpskih strelaca i iz tog ugla plasman na osmo mesto je fantastičan uspeh jer su prve četiri selekcije po broju medalja na EŠ dovele i najviše strelaca: Nemačka 73, Rusija 63, Francuska 61 i Italija 53!
Učestvovalo je preko 1.000 strelaca iz 46 zemalja. Ukupno je bilo 1.442 izlazaka na vatrenu liniju. Oboreno je ili izjednačeno deset svetskih i 13 evropskih rekorda.
Podeljena je i 21 olimpijska viza za Rio 2016. Rusija, Nemačka, Mađarska i Ukrajina osvojile su po dve kvote, po jedna je pripala Italiji, Slovačkoj, Srbiji, Francuskoj, Grčkoj, Španiji, Sloveniji, Austriji, Češkoj, Gruziji, Poljskoj, San Marinu i Velikoj Britaniji.
Srpski streljački sport može da se podiči da je imao i ugledne predstavnike među sudijama. Član najvišeg operativnog sudijskog tela, žirija za klasifikaciju bio je Nikola Marić, glavni sudija na strelištu za 25 metara bio je Mitja Grgić, a pomoćnik mu je bio Petar Podraščić.
Bilans medalja EŠ u Mariboru – prvih deset nacija

Povezana vest:  Mirosavljev, Pletikosić i Sebić prošli u kvalifikacije MK puškom 60 ležeći na Svetskom kupu u Beogradu