MIKECDamir Mikec osvojio srebro vazdušnim pištoljem na Svetskom kupu u Pekingu

Srpski olimpijac Damir Mikec, član beogradskog policajca, osvojio je srebrnu medalju na Svetskom kupu u Pekingu u gađanju vazdušnim pištoljem sa 685,9 (585, po serijama 97, 96, 99, 98, 96, 99) krugova. Drugi srpski reprezentativac Užičanin Andrija Zlatić takođe se visoko plasirao, zauzeo je 16. mesto u konkurenciji  67 strelaca sa 579 krugova (po serijama 98, 94, 91, 98, 99, 99) i do finala su mu nedostojala tri kruga!

– Presrećan sma zbog ove medalje, popravio sam utisaka posle kiksa u finalu MK pištoljem – našalio se Damir Mikec. – Plej of je bio pun obrta, odlučivale su nijanse i bolja koncentracija u završnici. Meni je ovo strelište srećno, gađao sa na njemu u finalu Olimpijskih igara u Pekngu i zauzeo sedmo mesto MK pištoljem, a prošle godine sam bio osmi MK pištoljem na Svetskom kupu. Takođe, 2008. na ovom strelištu na Studentskom šampionatu sveta, osvojio sam ekipnu bronzu …

Povezana vest:  Streljačka organizacija na nogama

Pobedio je američki reprezentativac Daril Zarenski sa 686,2 (583) kruga zahvaljujući izvanrdnom finalu do 103,2 kruga. Pre plej ofa bio je šesti! Treće mesto pripalo je iskusnom ruskom olimpijcu Vladimiru Isakovu sa 685,5 (587) krugova koji je vodio posle osnovnog dela sa dva kruga više od Mikeca.

Pobednika su odlučile dve poslednje dijabole! Mikec je devetom dijabolom ubio 9,4 a Zarenski 10,2, ali je 25- godišnji srpski as sačuvao 0,2 kruga razlike. Isakov je posle 8,6 trećom dijabolom pao na treće mesto i samo je pratio vodeći dvojac. Poslednja dijabola rešila je pobednika. Zarenski je „ubio“ 10,7, Mikec 10,2 i za 0,3 kruga  Amerikanac je slavio i osvojio drugu zlatnu medalju u Pekingu je pobedio i MK pištoljem, gde je Mikec bio odličan peti! Iza Mikeca za vreme finala sedela je, kao trener, Jasna Šekarić.

Povezana vest:  Svečanom akademijom obeleženo 150 godina streljaštva u Beogradu

Ovo je ukupno druga medalja (i prva vazdušnim pištoljem) u istoriji srpskog streljaštva na Svetskim kupovima u konkurenciji muškaraca. Prvu je osvojio, takođe Damir Mikec na Svetskom kupu u Minhenu 2009. Prošle godine je osvojio i srebro na Mediteranskim igrama u Peskari MK pištoljem. Bio je juniorski vicešampion Evrope 2004. u Minhenu MK pištoljem.

Srpski strelci gađali su MK puškom 60 metaka ležeći i najbolji plasman zabeležio je Stevan Pletikosić na 15. mestu sa 594 kruga (po serijama 98, 100, 99, 99, 99, 99). Do finala su mu nedstajala dva kruga. Nemanja Mirosavljev je 17. sa 594 kruga (100, 98, 99, 99, 99, 99) dok je Milenko Sebić 36. sa 591 krugom (98, 99, 100, 97, 99, 98). Zlatna medalja pripala je Džozefu Hejnu (SAD) sa 702,2 (598) krugova, srebro je osvojio Nemac Henri Junhajnel sa 701,9 (598) a bronzu Amerikanac Erik Aptagraf  sa 701,2 (598) krugova. Finala je vredelo 596 krugova, petorica strelaca sa ovim rezultatom raspucavala su za tri mesta u plej ofu.

Povezana vest:  Tri zlata za Akademac, Sanja Vukašinović reprizirala 2019. godinu

Četvrtog dana Svetskog kupa u Pekingu gađaće srpske takmičarke MK puškom trostav 3 puta 20 metaka Andrea Arsović, Ivana Maksimović i Aranka Binder, kao i dve takmičarke vazdušnim pištoljem Jasna Šekarić i Zorana Arunović.