seniori_srbijaSrbija se plasirala na SP u Švedskoj

Najbolji srpski rukometaši izborili su plasman na Svetsko prvenstvo u Švedsku, koje će se održati januara 2011. godine. U revanš meču baraža, Srbija je poražena u Plzenu od selekcije Češke 22:25 (11:10), ali je zbog pobede od četiri gola razlike u prvom meču u Nišu (27:23), nastavila kontinuitet učestvovanja na velikim takmičenjima.

Češka – Srbija 25:22 (10:11)
Hala u Plzenu
Gledalaca – 2000
Češka: Slabi, Štohl 18 odbrana i dva sedmerca, Nočar 2, Vitek, Ždrala, Vranji, Kubeš, 1 Jiha 11, Filip 4, Sobol, Horak, Mraz 3, Juriček 1, Sklenak 1.
Srbija: Dragićević 1, Šešum 1, Vujin 4, Nikčević 2, Stojković 1, Bojinović 2, Marković 3, Rnić 4, Vilovski, Vučković 1, Stanković, Milosavljević 3, Marjanac, Pejanović 15 odbrana i sedmerac.

Povezana vest:  SP ŠPANIJA 2013, Rukometaši Nemačke prvi četvrtfinalisti SP

Kretanje rezultata: 1:3 (7.), 4:6 (13.), 6:6 (18.) 7:10 (23.), 10:10 (29.), 10:12 (32.), 13:12 (35.), 16:12 (38.), 16:15 (42.), 19:15 (44.), 19:18 (51.), 23:20 (57.), 23:22 (58.)

I pored odlične podrške, koju su rukometaši Češke imali sa prepunih tribina hale u Plzenu, naši Orlovi su krenuli hladne glave u meč i već u sedmom minutu posle kontre Dobrivoja Markovića poveli sa 3:1. Selektor Vuković se odlučio ponovo za 6:0 odbranu, što je urodilo plodom u prvom delu meća, ali nešto lošiji napad, otvorio je češku kontru Nočara, a pri kraju prvog dela, Mraz i Jiha su sa bekova, vratili Čehe u egal – 10:10. Vođstvo na poluvremenu, doneo je Momir Rnić, svojim četvrtim golom za 11:10.

Povezana vest:  EP SRBIJA 2012, Lindberg za pobedu Danske nad Makedonijom

Drugo poluvreme, krenulo je dosta loše po izabranike Veselina Vukovića. Nedostatak raspoloženih bekova-šutera, kao i raspoloženi Štohl na golu, dao je krila svojim saigračima, koji su iz napada na nesređenu odbranu rešetali Pejanovića. U tom periodu, razigrao se Jiha, koji serijom lakih golova vodi svoju selekciju na +4 (16:12) u 38. minutu. Vučković i Vujin vraćaju Srbiju u „mirnu luku“ – 16:15. Štohl na golu i Jiha u napadu, ponovo daju nadu Česima da mogu do SP-a – 19:15 (44.). Vuković traži tajm-aut, što daje rezultat, budući da Česi naredni gol postižu tek kroz šest minuta, a tada je samo 20:18 (51.). Poslednji put, Česi su imali +3 u 57. minutu, 23:20, a tada na scenu stupa Dimitrije Pejanović, koji brani par zicera, što Bojinović i na kraju, Ivan Nikčević iz kontre, kažnjavaju – 23:22. Poslednji minut, doneo je Česima dva gola, ali za nedovoljnih – 25:22, i veliko slavlje Srba u Plzenu.