intel-logoIntelov međunarodni sajam nauke i inženjerstva počinje 10. maja

 

 

Naredna generacija svetskih naučnika naći će se u San Hozeu, u Kaliforniji, kako bi se nadmetala na najvećem naučnom takmičenju namenjenom predfakultetskom nivou, Intelovom međunarodnom sajmu nauke i inženjerstva 2010, programu društva za nauku i javnost.

Tokom sledeće nedelje, 1.611 srednjoškolaca iz 59 zemalja, regiona i teritorija razmenjivaće ideje, prikazivati rezultate svojih istraživanja i takmičiti se za međunarodno priznanje i nagrade čija vredost iznosi više od 4 miliona dolara. Očekuje se učešće više od 150 studenata koji dolaze iz Albanije, Austrije, Belorusije, Češke Republike, Danske, Egipta, Estonije, Gruzije, Nemačke, Mađarske, Italije, Izraela, Jordana, Kazahstana, Libana, Nigerije, Severne Irske, Maroka, Norveške, Palestine, Rumunije, Rusije, Saudijske Arabije, Slovačke, Švedske, Južne Afrike, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva i Ukrajine.

Povezana vest:  Broj korisnika pogođenih finansijskim malverom porastao za 7% u prvoj polovini 2019. godine na 430.000

-Intelov međunarodni sajam nauke i inženjerstva ponovo svedoči o neverovatnoj kreativnosti i domišljatosti mladih ljudi širom sveta – izjavila je Šeli Esk, potpredsednica Intelove grupe za korporativne poslove i dodala: – Oni pokazuju veliku strast prema matematici i nauci i podsećaju nas da ovi predmeti predstavljaju osnovu inovacija, kreativnosti i pronalazaštva.

Po prvi put, ovogodišnji pobednik će primiti Gordon E. Mur nagradu vrednu 75,000 dolara koju daruje Intel fondacija u čast jednog od Intelovih osnivača i penzionisanog izvršnog direktora. Mur je možda najpoznatiji po „Murovom zakonu“, koji je više od 45 godina vodio industriju poluprovodnika ka sve snažnijim čipovima uz smanjene troškove elektronike. Dva drugoplasirana srednjoškolca dobiće Nagrade Intelove fondacije za mlade naučnike, vredne po 50.000 dolara.

Povezana vest:  Visa pour l’image 2021 – Canon obeležava najbolje u fotožurnalizmu

Projekti nezavisnih istraživanja finalista za 2010. uključuju teme kao što su klimatske promene, čista energija, autizam, rak, reforma obrazovanja, vazdušno-kosmički prostor i robotika. Dvadesetčetiri procenta učesnika ovogodišnjeg sajma ima patent ili razmišlja da apliciraju za jedan.

Društvo za nauku i javnost, neprofitna organizacija posvećena javnom angažmanu u naučnim istraživanjima i obrazovanju, poseduje i administrira međunarodni naučni i inženjerski sajam od njegovog postanka 1950. godine.

-Intelov međunarodni sajam nauke i inženjerstva pruža najtalentovanijim mladim istraživačima sveta priliku da se okupe i prikažu kvalite i ideje svojih naučnih otkrića na globalnoj pozornici – izjavila je Elizabet Marinkola, predsednica Društva za nauku i javnost i dodala: – Uvereni smo da će ovaj program, koji postoji već 61. godinu, nastaviti da inspiriše mlade ljude širom sveta da nastave da razvijaju svoje zamisli.

Povezana vest:  Nagradni konkurs konferencije “BlogOpen 2011”

Finalisti Intelovog međunarodnog sajma nauke i inženjerstva bivaju birani svake godine između više od 550 povezanih sajmova širom sveta. Njihovi projekti se onda procenjuju na licu mestu od strane 1.000 sudija iz skoro svake naučne discipline, svaki obično poseduje doktorat ili ekvivalentno šestogodišnje profesionalno iskustvo u jednoj od naučnih disciplina. Spisak finalista je dostupan na adresi www.societyforscience.org/intelisef2010. Intelov međunarodni sajam nauke i inženjerstva 2010 zajednički finansiraju kompanija Intel i Intel fondacija uz dodatnu podršku brojnih drugih poslovnih, akademskih, vladinih i naučno orijentisanih sponzora.