U sklopu projekata „Podrška jačanju vladavine prava u Srbiji“ i“Zaštita manjina u procesu pristupanja EU” nedavno je organizovana trodnevna studijska poseta delegacije iz Srbije regionima Šlezvig Holštajn u Nemačkoj i Severni Šlezvig u Danskoj.

Poseta ovim pograničnim regionima, poznatim po dobro razvijenim politikama prema nacionalnim manjinama i velikom broju aktera uključenih u zaštitu manjina, omogućila je razmenu iskustava između državnih službenika iz Republike Srbije i njihovih kolega iz Savezne Republike Nemačke i Kraljevine Danske.

Povezana vest:  1.000.000 poseta sajtu Poplave.rs, više od sto volontera koordinira sajt

Učesnici studijske posete upoznali su se sa primerima dobre prakse u oblasti zaštite nacionalnih manjina u nemačkoj pokrajini Šlezvig Holštajn (danske, frizijske i nacionalne manjine Roma i Sinta) i nemačke nacionalne manjine u danskom regionu Severni Šlezvig u Danskoj, kao i funkcionisanjem manjinskih institucija u ovom pograničnom regionu.

U studijskoj poseti su, pored predstavnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, učestvovali i predstavnici Ministarstva kulture, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva prosvete i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.

Povezana vest:  Tri minuta posle ponoći počinje zima

U okviru posete državni službenici iz Republike Srbije posetili su Evropski centar za manjinska pitanja (ECMI), sedište danske nacionalne manjine u Nemačkoj i Konzulat Danske u Flensburgu, Državnu kancelariju i parlament pokrajine Šlezvig Holštajn, kao i udruženje Roma i Sinta u Kilu, kao i sedište nemačke nacionalne manjine u gradu Obenro i Nemački muzej Severnog Šlezviga u Sonderborgu u Danskoj.

Studijska poseta realizovana je u sklopu projekta „Podrška jačanju vladavine prava u Srbiji“ zajednički finansiranog od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomski razvoj i saradnju (BMZ), implementiranog od strane Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ), odnosno projekta “Zaštita manjina u procesu pristupanja EU” (Minority protection for EU accession – MPA), koji realizuje Evropski centar za manjinska pitanja (ECMI) u saradnji sa GIZ-om i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Povezana vest:  Evropska nedelje prevencije raka grlića materice pod sloganom „Vakcina sprečava. Srbija protiv raka grlića meterice

Foto: Nikola Ružičić/GIZ