Na livadama površine 1,5 hektara u Beču potvrđene su 134 različite vrste divljih pčela.  

Budući da insekti postepeno gube staništa, Beč redovno sprovodi različite mere očuvanja pčela. Austrijski glavni grad broji oko 200 miliona pčela za vreme leta sa više od 5200 rojeva i ukupno 456 različitih vrsta, što znači da je oko 66 odsto pčela iz cele Austrije odomaćeno u Beču.

Povezana vest:  Prvi broj Supermena prodat za 3,2 miliona dolara

Najnovije istraživanje instituta „Bio Forschung Austria“ pokazalo je da je centar aktivnosti različitih vrsta divljih pčela park veličine 6000 metara kvadratnih. Tokom 2013., 2017. i 2018. godine u njemu su ustanovljene ukupno 134 vrste različitih divljih pčela što je 29 odsto od celokupnog broja pčela u Beču.

Divlje pčele mogu da budu različitih boja, veličine i građe, ali za razliku od pčela medarica, ne žive u velikim zajednicama, nego u malim skupovima. Upravo se takvim vrstama pokušava pomoći da opstanu te najveći uspeh sprovedenog istraživanja predstavlja prva pojava žute tamne pčele (lat. Stelis signata) u Beču.

Povezana vest:  SKRIVENI U JAVNOSTI - Oboleli od hepatitisa udruženim snagama protiv bolesti

Bio Forschung Austria koji se bavi organskom poljoprivredom imenovao je park na površini od 1,5 hektara „Bašta raznovrsnosti“ (nem. „Garten der Vielfalt“) jer je zamišljen da bude utočište što većem broju oprašivača. Do sada je ova zelena površina na kojoj raste 400 različitih biljnih vrsta u potpunosti opravdala svoje ime.

PHOTO: BFA

Povezana vest:  Nekoliko hiljada Beograđana posetilo „Ulicu otvorenog srca”