Da li ste čuli za mikro:bit? Osnovci u Srbiji jesu. Naučili su da programiraju na njemu.

I ne samo to! Zahvaljujući novim veštinama: programiranja, rešavanja problema i kritičkog mišljenja rešavaju konkretne probleme u svom okruženju. Šta više, programiranje doživljavaju kao lako i zabavno, jednako i devojčice i dečaci.

Tokom dve godine regionalnog programa „Škole za 21. vek“ koji sprovodi British Council sa ciljem da doprinese razvoju kritičkog mišljenja, rešavanja problema i programiranja kod milion učenika uzrasta od 10 do 15 godina širom zapadnog Balkana, u Srbiji je donirano 34.828 mikro:bit uređaja i, za primenu novih veština i tehnika u nastavi, obučeno više od 3300 nastavnika i 700 direktora škola. Ovo su samo neki od rezultata trenutno najvećeg obrazovnog programa u regionu objavljenih povodom Međunarodnog dana obrazovanja.

Projekat „Škole za 21. vek“ i u trećoj godini rada nastavlja da pruža podršku obrazovnim sistemima u regionu i omogućava učenicima da ovladaju veštinama koje će im obezbediti bolje šanse za lični napredak i buduće zaposlenje.

Povezana vest:  Beč: susret generacija i obavezan predmet „Socijalno učenje"

„Pred svima nama je danas veliki izazov da decu pripremimo za poslove koji možda još uvek i ne postoje. Zbog toga je ključno ne samo da obezbedimo njihovu digitalnu pismenost, već i da ih obučimo veštinama kritičkog i kreativnog mišljenja koje su neophodne za njihovu konkurentnost na tržištu rada. Da bismo to i postigli donirali smo napredne programibilne mikro:bit uređaje školama. Na ovim uređajima programiranje uče deca iz mnogih zemalja, uključujući i Veliku Britaniju. Takođe smo pripremili obuke u ovoj oblasti za nastavnike i direktore škola kroz koje je veliki broj njih već uspešno prošao. – istakao je Peter Brown, direktor British Council-a za zapadni Balkan i dodao: „Zahvalnost dugujemo i Ministarstvu nauke, prosvete i tehnološkog razvoja koje je prepoznalo značaj projekta za unapređenje obrazovnog sistema i pružilo punu podršku u realizaciji. Četvrta industrijska revolucija se upravo dešava i svi mi zajedno moramo pripremiti decu za pametnu budućnost.“

Trogodišnji regionalni program „Škole za 21. vek“  sprovodi British Council, a finansira vlada Ujedinjenog Kraljevstva vredan je 10 miliona funti i doći će do svake osnovne škole regiona i čak milion đaka naučiti veštinama neophodnim za buduća zanimanja.

Povezana vest:  Dan zaljubljenih u klubu „Koketa"

U cilju unapređenja nastavne prakse programom su predviđene i trodnevna obuka za određen broj nastavnika iz svake škole, kao i jednodnevno usavršavanje za direktore škola. Ove obuke su akreditovane u svim zemljama Zapadnog Balkana i doprinose profesionalnom razvoju zaposlenih u školama.

Tehnike i veštine iz oblasti kritičkog mišljenja i rešavanja problema, kao i donirani uređaji mogu se primenjivati u okviru bilo kog nastavnog predmeta, ne samo na časovima informatike. Dodatno, programom se podstiče i osnivanje sekcija za programiranje kao vannastavne aktivnosti u svakoj od škola koje učestvuju u programu. Odnos među devojčicama i dečacima koji su se priključili sekcijama za programiranje je već 50:50.

Povezana vest:  Bogat program Delta Cityja ovog vikenda

U okviru programa „Škole za 21. vek“ organizuju se i takmičenja za decu iz programiranja uz primenu mikro:bit uređaja na nacionalnom i regionalnom nivou gde deca imaju prilike da prikažu usvojene veštine rešavanje problema iz svog okruženja i tom prilikom osvoje vredne nagrade. Do sada je održano jedno regionalno takmičenje, dok su u Srbiji održana dva takmičenja, a naredno je planirano za mart.