Malo koja destinacija izaziva toliko emocija i ostavlja tako snažan trag na putnike kao što je to Indija. U zemlju hindusa sve odiše kontrastima. Drevni hramovi stoje uz savremene zgrade a sveta reka teče kraj užurbanih metropola. Ulični prodavci nude čaj i začine pored svetilišta, dok se u pozadini čuje živa muzika, molitva ili truba rikše.
Putovanje kroz Indiju je susret sa svetom gde prošlost i sadašnjost koegzistiraju bez granica. Svaki grad ima svoju boju, svaka ulica svoj ritam, a svaka religija i regija svoju priču. Od pustinje Radžastana preko Bolivuda do blistavog Tadž Mahala, Indija pokazuje bezbroj lica i nijedno se ne može svesti na jednostavnu sliku. Zato Indiju treba posetiti i dati joj vreme da vas potpuno obuzme.
Tajna lepote Tadž Mahala
Ova velelepna građevina, jedno od svetskih čuda novog sveta, sagrađen je u 17. veku u Agri (oko 220 km južno od Nju Delhija) po nalogu Šah Džahana, mogulskog cara Indije, a kao mauzolej njegovoj voljenoj supruzi Mumtaz Mahal. Njena fasada je od belog mermera a na tačno određenim mestima urezani su ispisi iz Kurana. Na fasadi možete primetiti i dragoceni poludragi kamen koji svetluca i prelama boje tako da građevina izgleda nestvarno. Svaki detalj unutar Tadž Mahala je priča o spokojstvu i večitoj ljubavi.
Najbolje vreme za posetu je u ranim jutarnjim časovima. Tada se svetlost jutarnjih zraka sliva po belom mermeru i menja nijansu tokom izlaska sunca. Posetioci Tadž Mahala mogu uživati u simetriji bašte i fontana. Ulaz u mauzolej je dozvoljen samo u određenim terminima, pa je dobro unapred proveriti radno vreme na zvaničnom sajtu.
U blizini se nalaze restorani koji služe tradicionalne severnoindijske obroke. U njima možete probati biryani ili malai kofta pre ili posle obilaska.
Sveti grad Varanasi i obredi na reci Gang
Smešten na zapadnoj obali reke Gang, oko 850km jugoistočno od Nju Delhija, Varanasi je duhovno i kulturno srce hinduizma. Poznat je po svojim brojnim hramovima, stepenicama i ritualima koji se vekovima neprekidno izvode. Veruje se da je kupanje u svetoj vodi Ganga u Varanasiju put ka duhovnom očišćenju i oslobođenju od ciklusa reinkarnacije.
Grad se prostire duž rečne obale, gde se nalazi ukupno 84 ghata (stepeništa) koja služe različitim verskim i društvenim funkcijama. Uveče, možete prisustvovati ceremoniji Ganga Aarti na Dashashwamedh Ghatu. Ova spektakularna ritualna ceremonija uključuje paljenje velikih baklji, zvonjenje zvona i pevanje mantri, stvarajući atmosferu duboke duhovnosti. Za potpuniji doživljaj, preporučuje se vožnja čamcem po reci tokom ceremonije, koja vam pruža priliku da posmatrate ovaj sveti grad iz jedinstvene perspektive.
Istorija i značaj Bolivuda
Spajanjem imena gradova Bombaj (danas Mumbai) i Holivud, nastao je Bolivud, simbol savremene indijske kulture, pre svega vezane za filmska ostvarenja. Danas je to, prema broju filmova i prodatih karata, najveća filmska industrija na svetu, veća čak i od čuvenog Holivuda po kojem nosi ime.
Glumci poput Šah Ruh Hana i Prijanke Čopre danas su globalne zvezde a njihove uloge i filmska ostvarenja iz Bolivuda doprinele su širenju indijske pop kulture i van granica podkontinenta. Takođe, treba napomenuti da se svake godine sredinom aprila u Mumbaiu održava Internacionalni filmski festival Bolivud koji okuplja autore i najpoznatije glumce iz celog sveta. Neki od učesnica su bili čuvena Opra Vinfri, ali i muzičke zvezde poput Lejdi Gage.
Filmski blokbasteri iz bolivudske produkcije često traju više od tri sata. U njima se smenjuju pevanje, ples i ljubavne priče. Indijski filmovi najčešće za temu imaju društvene i porodične odnose, a gotovo svaki od njih je barem delom mjuzikl. Verovatno da ima i onih kojima se neće dopasti ova produkcija, ali ukoliko želite da doživite novu indijsku kulturu obavezno pogledajte neki od bolivudskih filmova.
Živopisni svet indijskih začina
Temelj lokalne kuhinje u Indiji su začini. Poznato je da su od davnina evropski moreplovci odlazili u Indiju upravo zbog trgovine začinima. Karakteristično je da svaki region Indije ima sopstvene začine ili mešavinu više njih.
Na jugu dominira crni biber, kardamon i tamarind, dok se na severu gaje garam masala, kurkuma i kumin. Ukoliko obilazite Indiju obavezno kupite neki od začina. Izbor je zaista velik, a prodavci će vam pre kupovine rado dati uzorke. Tako ćete se lako odlučiti šta da ponesete kući.
Osim u kuhinji, indijski začini se koriste i kao lek. Kurkuma ima antiinflamatorno dejstvo dok đumbir stimuliše varenje i jača imunitet. Obavezno probajte masalu čaj, mešavinu đumbira, cimeta, karanfilića i mleka. To je više od napitka, to je tradicija i ceremonija koju Indijci svakog jutra upražnjavaju.
Šta još možete posetiti u Indiji?
Osim najpoznatijih destinacija, Indija nudi i one manje istražene, ali jednako fascinantne lokalitete. Dva takva mesta su Hampi u Karnataki i Khajuraho u Madhja Pradešu.
Hampi, koji se nalazi oko 720 km južno od Mumbaia, nekada je bio prestonica moćne Vidžajanagarske carevine. Danas je to UNESCO svetska baština, prepoznatljiva po impozantnim ruševinama hramova, trgova i palata koje se prostiru na više od 4.000 hektara. Među najistaknutijim spomenicima su hram Virupakša, Hazara Rama i Vittala hram sa čuvenim kamenom kolima. Ovaj kompleks je nekada bio drugi po veličini grad na svetu u 16. veku, odmah posle Pekinga, i centar trgovine sa Persijom i Portugalom.
Takođe, možete isplanirati i posetu Khajuraho-u, smeštenom u Madhja Pradešu, oko 650 km južno od Nju Delhija. To je dom najpoznatije grupe hinduističkih i džainističkih hramova u Indiji. Izgrađeni između 950. i 1050. godine, ovi hramovi su poznati po svojoj nagara arhitekturi i detaljnim skulpturama koje prikazuju svakodnevni život, mitološke scene i ljubavne trenutke. Najveći i najpoznatiji je hram Kandariya Mahadeva, posvećen Šivi. Khajuraho je takođe UNESCO svetska baština i jedan od najvažnijih kulturnih i istorijskih lokaliteta u Indiji.
Kultura i tradicija, festivali i običaji u Indiji
Ova Azijska zemlja slavi preko 20 državnih praznika i ima na stotine velikih lokalnih festivala. Najčuveniji je Diwali, festival svetla. Održava se u oktobru i novembru, a tokom njegovog trajanja pale se sveće i petarde. Porodice se okupljaju, razmenjuju poklone i uživaju u specijalitetima. Praznik simbolizuje ljubav, plodnost i novi početak.
Drugi po čuvenju je Holi ili festival boja, još jedna važan deo indijske tradicije. Održava se svake godine od sredine februara do sredine maja i obuhvata prskanje bojama i zabavu na ulicama. Ovaj festival i praznik objavljuje početak proleća.
Jedna od najvažnijih tradicija i normi ponašanja u Indiji je poštovanje starijih. Mladi ljudi pozdravljaju starije osobe savijanjem tela i dodirom njihovih stopala, što je znak dubokog poštovanja i traženja njihovog blagoslova. Ovaj običaj je duboko ukorenjen u indijskoj kulturi i često se praktikuje u porodicama i zajednicama.
Svadbeni rituali u Indiji su takođe bogati i raznoliki. Na primer, pre venčanja, porodica mladoženje poseti dom mlade sa poklonima i slatkišima, što se naziva Pakki Mishri. Tokom ceremonije, ruke mladoženje i mlade se vezuju crvenim koncem u ritualu poznatom kao Hathialo. Ovaj ritual simbolizuju jedinstvo i zajedništvo budućeg bračnog para.
Jedinstvene zemlje za putovanje kao što je Indija, jednostavno treba doživeti. Indija je destinacija koja će vam promeniti perspektivu, spoj tradicionalnog i modernog koji privlači radoznale duše iz čitavog sveta. Uz pažljivo planiranje, poseta najmnogoljudnijoj zemlji sveta postaje neponovljivo iskustvo. Uživajte u putovanju punom boja, ukusa i istorije, jer Indija čeka na vas!
Autor: S. Stanković