audi A3 sedanBrojne promene u saobraćaju širom Evrope

Vozači širom EU biće suočeni sa novinama u novoj godini u saobraćaju, od uvođenja obaveznog korišćenja svetla na vozilima u Švajcarskoj do naplate takse za ulazak u Berlin.
U Švajcarsjoj vozači će morati i tokom dana da koriste svetla. Od 1. januara svi učesnici moraće da koriste takozvano dnevno svetlo, a ako to ne poseduju na vozilu onda „kratka svetla“.
Ko ne bude poštovao ova pravila moraće da računa sa kaznom u visini od 40 franaka.
Uz to, upozoravaju austrijska auto-moto društva u Švajcarskoj stupa na snagu i oštrija pravila vezano za vožnju i korišćenje alkohola.
Tako novajlije u vožnji, koji poseduju vozačke na probu, instruktori vožnje i profesionalni vozači neće smeti da prekorače granicu od 0,1 promila.
Inače generalno ostaje na snazi granica od 0,5 promila, ukazuju austrijska auto-moto društva.
Ko u Švajcarskoj prekorači granicu alkohola u krvi mora računati sa kaznama od 485 evra pa naviše i čak i zatvorskom kaznom.
U Sloveniji korišćenje autoputa od početka godine poskupljuje. Vozači za godišnju vinjetu moraće da plate 110 evra umesto dosadašnjih 95 evra.
Cena za sedmodnevnu, odnosno mesečnu vinjetu ostaju nepromenjene 15, to jest 30 evra.
Kola čija visina prelazi 1,3 metara, mereno od prednje osovine do gornjeg dela haube, prelaze u višu „klasu“ cenovnika.
Tako za „velike“ automobile godišnja vinjeta staje 220 evra, a mesečna 80 i sedmodnevna 40 evra.
U Nemačkoj se od 1.maja 2014. za saobraćajne prekršaje, koji nemaju uticaj na bezbednost saobraćaja, odustaje od upisa u centralni registar, to jest neće biti više kaznenih poena.Međutim ti prekršaji će biti i dalje kažnjavani.
Posledica odustajanja od upisa poena je povećanje kazni za određene prekršaje.
Tako će ulazak bez ili sa pogrešnom plaketom u jednu zaštićenu zonu od maja koštati 80 evra, duplo više nego do sada.
Od 1.jula u Nemačkoj će svi vozači u svojim vozilima morati da imaju fluorescentne prsluke, koje će morati, u slučaju nezgode ili kvara, prilikom izlaska iz vozila da nose.
Od 1.januara turisti koji budu posetili Berlin moraće da plate jednu taksu, koja se naziva i porezom na krevet. Tako će cena kreveta u hotelu skočiti za pet odsto.
Taj porez će biti naplaćivan za privatna noćenja i to u hotelima, pansionima, ali i vikendicama, kampovima.
Poslovna poseta Berlinu i dalje će biti oslobođena poreza.
U Južnom Tirolu, delu Italije, od 1.januara se uvodi nova taksa, koja se naplaćuje uz noćenja u zavisnosti od smeštaja u visini od 70 centi do 1,30 evra.
U Poljskoj se proširuje mreža puteva na kojima će se naplaćivati korišćenje. Tako će biti naplaćivano korišćenje A1 od Gdanska do češke granice.
Ko putuje daleko od Evrope mora znati da Tajland uvodi porez na ulazak u zemlju za sve strane turiste.
Ko avionom ulazi u zemlju plaća jednokratno 500 bahta (oko 12 evra), a ko kopnenim putem ulazi u zemlju plaća 30 bahti dnevno.

Povezana vest:  Tradicionalna godišnja nagrada Privredne komore Beograda, Miodrag Kostić poslovni čovek 2009. godine