CHAD LE CLOS

PLIVANJE
Peto zlato za Ledecki, Le Klos slavio na 100 metara

Američka plivačica Kejti Ledecki osvojila je danas svoju petu zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Kazanju, pošto je u trci na 800 metara slobodno postavila novi svetski rekord, odnosno popravila svoj za 3,61 sekundu.Ova 18-godišnjakinja završila je trku od 16 dužina za osam minuta i 7,39 sekundi i tako popravila svoj stari rekord od 8:11, koji je postavila prošle godine.
Ledecki je u Kazanju osvajala zlata i u sprinterskim i u dužim disciplinama, pošto je pre toga najsjanije medalje osvojila na 200, 400 i 1.500 slobodno, kao i u štafeti 4×200 slobodno.
Ledecki je popravila svoja vremena sa Svetskog prvenstva iz Barselone pre dve godine, kada je osvojila četiri zlata i oborila dva svetska rekorda. Sada je popravila rezultate na 400 za četiri sekunde, 800 za 10,26 sekundi, a 1.500 za 15 sekundi.
Čad le Klos odbranio je danas svoje svetsko zlato na 100 metara delfin, pobedivši Lasla Čeha, u odsustvu olimpijskog šampiona Majkla Felpsa.
Južnoafrikanac je završio trku za 50,56 sekundi. Čeh je bio drugi sa 50,87.
Felps nije nastupao na poslednja dva svetska prvenstva, tako da je Le Klos postao najbolji plivač u delfinu. Amerikanac se povukao nakon što je pobedio na 100 metara na Igrama u Londonu 2012. Osvajač 18 olimpijskih zlata izborio je plasman za Kazanj, ali je morao da ga propusti zbog suspenzije plivačkog saveza SAD, koja mu je izrečena zato što je pijan vozio auto.
Na drugoj strani sveta, Felps je u teksasu plivao na 100 metara delfin u američkim kvalifikacijama i završio je za 52,12, i to samo nekoliko sati nakon što je na 200 metara ostvario svoje najbolje vreme još od kada je postavio svetski rekord 2009. godine.
-Radujem se što se vratio u formu, tako da ne može da ima izgovore da nije trenirao i ostale gluposti koje je pričao. Radujem se što ću imati priliku da se trkam protiv njega. On je veliki takmičar i bio mi je uzor dok sam odrastao. Sledeće godine ćemo gledati Muhamed Ali-Džo Frejzer – rekao je Le Klos.