Muška seniorska reprezentacija Srbije startovala je maksimalnom pobedom na turniru C grupe I vikenda I divizije XXVII Svetske lige 2016. Srbija je večeras u Kalinjingradu, u 1. kolu, savladala Rusiju sa 3:0, po setovima 25:22, 34:32 i 25:17, posle 95 minuta igre.

Utakmicu u dvorani Jantarnji posmatralo je 6020 gledalaca, a sudili su Ernan Gonsalo Kasamikela iz Argentine i Mohamad Šahmiri iz Irana.

Fantastičan srpski odbojkaški petak upotpunili su izabranici Nikole Grbića. Posle sjajnog trijumfa odbojkašica protiv Brazila, seniori Srbije su fantastičnom igrom savladali Rusiju, na njenom terenu u Kalinjingradu, u meču za prave odbojkaške sladokusce. Igrala je Srbija fantastičnu odbranu, bila lucidna u napadu i silovita na servisu. Sve su to elementi koji su odlikovali igru Rusije, ali su puleni Nikole Grbića još jednom pokazali da umeju da igraju, i još više, da imaju kvalitet da se suprotstave najboljim svetskim ekipama. Napravila je Srbija samo prvi korak u ovogodišnjoj Svetskoj ligi, pa ostaje da se vidi kakvi će biti naredni, protiv Bugarske i Poljske, uz još jedan poziv navijačima da se spreme za naredni četvrtak i dolazak Brazila u Beograd.

Meč protiv Rusije počela je postava Jovović, Luburić, Podraščanin, Lisinac, Nikić, Ivović i libero Rosić.

Povezana vest:  SP JAPAN 2010, Pobede Poljske i Kine u Tokiju, Brazila i Italije u Nagoji

Povela je Rusija na početku meča sa 9:3, a Srbija je serijom 4:0, na servis Podraščanina, smanjila na 9:7. Srbija je izjednačila na 10:10, a zatim i povela sa 12:11, pa posle asa Ivovića sa 13:11. Na drugom tehničkom tajm – autu bilo je 16:13 za Srbiju, a posle smeča Luburića i 17:13. Smanjili su Rusi na 17:15, a Srbija potom povela sa 20:17, pa 22:18. Smanjili su Rusi na 22:21, a Srbija uzvratila na isti način za 24:21. Iskoristila je Srbija drugu set loptu za konačnih 25:22.

Kao u prvom setu, Rusija je i na početku drugog bila uspešnija i povela sa 7:4. Srbija je izjednačila na 9:9 i povela sa 13:11, 15:12 i 16:13. Nakon drugog tehničkog tajm – auta, Rusija je izjednačila na 16:16, a zatim povela sa 19:18. Vodila se izjednačena borba sve do neverovatnog finiša. Rusi su vodili sa 22:20, a Srbija uspela da izjednači, da bi Rusi prvi stigli do set lopte – 24:23. Nisu Rusi iskoristili 4 uzastopne set lopte, pa je došao red na Srbiju, koja je povela sa 28:27, ali nije realizovala dve set lopte. Potom su Rusi stigli do pete set lopte, ali je nisu iskoristili, kao ni Srbija svoju treću. Propustila je Rusija i šestu šansu da osvoji set, ali Srbija nije svoju četvrtu, koju je završio Luburić blokom za konačnih 34:32, za vođstvo Srbije od 2:0 u setovima.

Povezana vest:  Seniori Srbije se okupljaju u nedelju, 10. maja uveče – prvi trening u ponedeljak pre podne

Treći set je počeo izjednačenom borbom, da bi Srbija povela sa 6:5, pa 8:7 na prvom tehničkom tajm – autu, pa zatim sa 10:7 i 12:8, kada je Alekno tražio tajm – aut. Posle 12:9, Srbija je posle bravura Nikića u odbrani i Luburića u napadu stigla do 14:9, odnosno 16:12 na drugom tehničkom tajm – autu. Povela je Srbija zatim sa 17:12, pa 19:13, kada je Alekno zatražio drugi tajm – aut u trećem setu. Smanjili su Rusi na 19:15, a Lisinac prekinuo njihovu seriju za 20:15. Nakon 20:16, poentirali su Luburić i Nikić dva puta za 23:16. Na kraju je bilo 25:17 za maksimalnu pobedu u Kalinjingradu.

U 2. kolu, u subotu, 18. juna, Srbija će igrati protiv Bugarske od 16,40 časova, a u poslednjem, 3. kolu, u nedelju, 19. juna protiv Poljske od 16,40 časova.

Povezana vest:  LIGA ŠAMPIONA, Skavolini prejak za odbojkašice Crvene zvezde

RTS 2 će u subotu emitovati snimak utakmice protiv Bugarske od 19,55 časova, dok će u nedelju diretkno prenositi meč protiv Poljske od 16,40.

TV Arena Sport 1 će direktno prenositi utakmice protiv Bugarske i Poljske, u subotu i nedelju, obe od 16,40 časova.

XXVII SVETSKA LIGA 2016. – I DIVIZIJA:

I VIKEND (16. – 19. JUN):

C GRUPA – KALINJINGRAD, RUSIJA:

1. KOLO – PETAK, 17. JUN:

SRBIJA – RUSIJA          0:0 (25:22, 34:32, )

POLJSKA – BUGARSKA              3:1 (19:25, 25:19, 25:17, 25:20)

RUSIJA – BUGARSKA          19,10

Po propozicijama FIVB, plasman ekipa se određuje prvo na osnovu broja pobeda.

Ukoliko je broj pobeda identičan, plasman se određuje na osnovu broja bodova.

Ukoliko su broj pobeda i broj bodova identični, plasman se određuje na osnovu set količnika, pa poen količnika.