red_bull_cliff_diving_havaji_2010Red Bull Cliff Diving
Geri Hant je novi svetski prvak
Titula Red Bull Cliff Diving svetske serije 2010 odlazi u ruke Geri Hantu.
Nakon više od 32000 pređenih kilometara, skoro 200 skokova koji su trajali nepune 3 sekunde i 17263,45 dodeljenih poena, Red Bull Cliff Diving svetska serija 2010 imala je svoje poslednje takmičenje na Kavainui vodopadima na Havajima 12. septembra. U izuzetno uzbudljivom takmičenju, vladajući šampion svetske serije i stanovnih Oahua Orlando Duke, osvojio je svoju prvu pobedu u sezoni pred porodicom i prijateljima svih skakača i predao titulu Geri Hantu. Ovogodišnji pobednik je osvojio četiri pobede na šest takmičenja i tako krunu iz ruku Kolumbijca odneo u Englesku.
Pre svoje prve pobede ove godine devetostruki svetski šampion Orlando Duke je pre dolaska na svoje ostrvo osvojio pet podijuma. Dan nakon svog 36. rođendana i skoro godinu dana i tri meseca nakon svoje poslednje pobede u Italiji 2009, Kolumbijac je sebi poklonio najlepši poklon: „Pretpostavljam da ovo možete nazvati poklonom. Imao sam tri jako dobra skoka i veoma sam srećan što sam pobedio. Ovo je definitivno bilo moje najbolje takmičenje do sada. Vezao sam jako dobre skokove i konačno uspeo da ostvarim dobro takmičenje. Pomoglo je i to što je Geri imao dve male greške, tako da sam dobio mogućnost da ga prestignem, ali je ovo u svakom slučaju bio moj najbolji nastup do sada. Sve lokacije na kojima smo bili su bile zaista posebne, ali za mene je ova bila najbolja. Za mene je najbolji uspeh to što sam osvojio pobedu ovde kod kuće na Havajima. Moj plan je da povratim titulu sledeće godine. Dosta ću vežbati, vratiti se u teretanu i obaviti svoj domaći zadatak. Međutim, i Geri će imati isti plan.“ Artem Šilčenko iz Rusije jedini je osvojio dve desetke u takmičenju, i to za svoj treći skok i nakon poslednjeg mesta na kojem je bio nakon prve runde, obezbedio sebi ne samo treće mesto na poslednjem takmičenju, već i treće mesto u sveukupnom plasmanu.
Sa 9,6 poena iza Dukea, 26-ogodišnji Geri Hant osvojio je drugo mesto na završnom šestom takmičenju, a sa samo jednim poenom do titule koliko mu je falilo pre ovog takmičenja, konačno je proglašen za sveukupnog pobednika. „Ovo je sjajno, nemam reči. Bio mi je neophodan samo jedan poen za titulu, ali tek sad postajem svestan situacije. Ne samo Orlando, već je i Artem pokazao izuzetnu snagu tokom čitave serije. Tu je i Kent koji radi na novim skokovima i pokušava da se popravi. Ja ću raditi na trčećem odskoku. To je cilj na kojem ću raditi van sezone, kako bih ga usavršio i iskoristio sledeće godine,“ rekao je očigledno emotivni Britanac.
Veliko finale Red Bull Cliff Diving svetske serije 2010 održalo se u rodnom mestu ovog sporta. Na udaljenoj lokaciji vodopada koji se nalazi u privatnom vlasništvu, prva šestorica skakača automatski su se kvalifikovali za sezonu 2011. Preostala šestorica će morati da učestvuju u kvalifikacijama, uključujući i nove, dolazeće skakače koji se nadaju da će ostaviti svoj trag početkom sledeće godine.